A Négyzetkilométeres Hálózat (Square Kilometre Array Observatory) eszközök tízezreivel igyekszik majd rádiójeleket befogni, így a kutatók szerint arra is esély nyílik, hogy tisztázzuk a nagy kérdést: van-e odakint értelmes élet?
Bő nyolc éven belül, vagyis 2030-ra kész lehet az a hatalmas teleszkóprendszer, ami rádiójelek után kutat majd szerte a világűrben. A munka nem most kezdődött, hiszen az előkészületekkel és a tervezéssel együtt már lassan 30 éve foglalkoznak vele.
Az, hogy ilyen sokáig tart elkészülni vele, azért van, mert a Négyzetkilométeres Hálózat (Square Kilometre Array Observatory) nem egy hétköznapi rendszer lesz: a többi megfigyelőközponttól eltérően itt rádiójelek befogására alkalmas eszközök tízezreit hangolják össze. A hálózat fő elemei két helyszínen terülnek majd el: Dél-Afrikában és Ausztráliában – írta meg a BBC.
A munka jelenleg a rendszer működtetéséhez szükséges szoftver fejlesztésénél tart, ami kétféle feladatot lát majd el: egyrészt összegzi a begyűjtött adatokat, másrészt megpróbálja értelmezni is azokat. Részben ezektől várják a kutatók a nagy áttörést, illetve azt is, hogy végre választ adhassanak a nagy kérdésre: van-e odakint rajtunk kívül értelmes élet?
A rendszer fejlesztése óriási technikai kihívás is, mert egy olyan hálózatot készülnek üzembe helyezni, ami éves szinten 600 petabájt (vagyis 600 millió gigabájt) adatot gyűjt majd össze. Ezt a kutatóknak kell majd továbbítaniuk a többi csillagásznak, akik elkezdik elemezni azokat.
A várakozások szerint az SKA nagyjából 1,282 milliárd eurót emészt fel, amiben persze nincs benne a működtetéséhez szükséges költség. A kutatók ugyanakkor azt mondják: a rendszer páratlan lehetőséget rejt, és nem csupán az ufókutatás miatt. A hálózattal ugyanis az univerzum kozmikus hajnalából is begyűjthetők lesznek az adatok.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.