Az orosz–ukrán háború a digitális térben is zajlik, hackerek most megadásra ösztönző tartalmakat próbáltak meg közzétenni ukrán katonák Facebook-oldalain.
Egy, a fehérorosz kormányzathoz köthető hackercsoport ukrán katonák Facebook-profilját törte fel és az ukrán haderő megadására felszólító tartalmakat próbált kiposztolni a nevükben. Azt akarták elérni, hogy úgy tűnjön: az üzenetek legitim forrásból érkeztek – közölte negyedéves biztonsági jelentésében a Facebook anyacége, a Meta.
A támadást elkövető, Ghostwriterként ismert csoport rendszerint az áldozatai e-mail-címét használva töri fel a kiszemelt profilokat – számolt be róla az Independent. A Meta közleménye szerint a több profilt is érintő támadást és az ez által okozott dezinformáció tömeges elterjedését sikerült megelőzni. Erről a cég globális biztonsági szakértője, Ben Nimmo osztott meg részleteket a Twitteren.
Ghostwriter is an op that specialises in hacking people’s emails, then trying to take over their social media from there.
— Ben Nimmo (@benimmo) April 7, 2022
We saw a spike in Ghostwriter targeting of the Ukrainian military after the invasion.
Nimmo azt is közölte, hogy a Ghostwriter tevékenysége felerősödött, február óta ukrán katonák tucatjainak fiókját igyekeztek feltörni.
A CBS beszámolója szerint a jelenséget nem lehet egyedinek nevezni, az információs és pszichológiai műveletek már jóval a februári támadás előtt is jelen voltak, de rendszeresek voltak az ukrán kritikus infrastruktúra elleni támadások is, a katonai műveletek februári megindulásával azonban megnőtt az ehhez hasonló hackeraktivitások száma.
A modern, új generációs katonai műveletek során nem lehet különválasztani az állami és nem állami szereplőket, illetve a katonai és nem katonai szereplőket, így a kibertérben történő hadviselés is fontos elemét képezi a harcoknak, és határozottan fontos szerepe van az ehhez hasonló pszichológiai műveleteknek.
Válaszként a Meta rendszerint megpróbálja a lehető leggyorsabban elhárítani a platformon történő támadásokat, amelyek több száz, esetenként több ezer felhasználót érintenek, valamint rendszeres válasz a tételezett elkövetők profiljának tiltása is, amelyek száma több százra rúg már.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.