Sárneczky Krisztiánnak köszönhetően Magyarország egyre előkelőbb helyet foglal el az aszteroidavadászok versenyében – írja a Space.com.
A Space.com űrtudományi oldal egy hosszabb cikket Sárneczky Krisztián, az ELKH Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont munkatársának bemutatására. Sárneczky csillagász, számos kisbolygó és több szupernóva felfedezője. A lap erről a munkásságáról kérdezte őt.
A cikkben kitérnek arra, hogy Sárneczky Magyarországról dolgozik, a Piszkéstetői Obszervatóriumból kutat aszteroidák után. A szenvedélye 2010-ben kezdődött, 2020 augusztusa óta pedig főállású aszteroidavadász.
A Space.com szerint Sárneczky kitűnően végzi munkáját, ami azért sem egyszerű, mert Magyarország felett – a földrajzi helyzet miatt – egy évben akár 190 napig is borult lehet az égbolt. Ez pedig egyáltalán nem kedvez a megfigyeléseknek. A csillagász ennek ellenére már több űrsziklát is azonosított, köztük a 2022 EB5 jelűt, amely március elején robbant szét az Atlanti-óceán felett.
Sárneczky mesélt arról is, hogy két éve folyamatosan kémleli az égboltot, és ezt csak pár napra hagyta abba – akkor szabadságra ment. A munka amúgy alkonyattól hajnalig tart, ami közben a csillagász képeket és feljegyzéseket is készít. Mint mondta,
jelenleg 70 olyan űrsziklát tart számon, amiket Föld-közeli objektumként lehet kategorizálni.
A cikkben kitérnek arra is, hogy a NASA elképesztő pénzeket fordít a nagyobb aszteroidák beazonosítására, ám a kisebbek átcsúszhatnak a szűrőn – itt jönnek jól a kisebb távcsövek, illetve az azokat működtető szakemberek is, mint Sárneczky.
A Space.com szerint a világ legjobb aszteroidavadászai versenyeznek is egymással, a Piszkéstetői Obszervatórium pedig a tizedik helyen végzett tavaly. Sárneczky Krisztián azt reméli, hogy előbb-utóbb a másodikok lehetünk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.