Tech hvg.hu 2022. április. 05. 18:03

22 éve eltűnt Charles Darwin két kézirata, egy ajándékszatyorban csempészte a helyére valaki

Charles Darwin milliárdokat érő – valójában pedig felbecsülhetetlen értékű – kéziratait nemrég adta vissza egy ismeretlen a Cambridge-i Egyetem könyvtárának.

Amilyen rejtélyes körülmények között tűnt el, olyan rejtélyesen és váratlanul került most vissza a Cambridge-i Egyetem könyvtárába az a két kézirat, amelyet még Charles Darwin készített. A jegyzeteket 22 évvel ezelőtt látták utoljára, most pedig egy ajándékszatyorban vitte azt vissza valaki az épületbe.

A BBC beszámolója szerint a két kis bőrkötésű füzetet 15 hónappal azután vitte vissza az ismeretlen, hogy a könyvtár világszerte keresni kezdte a dokumentumokat. A két jegyzet értéke több millió font lehet.

Cambridge University Library

Jessica Gardner, az egyetem könyvtárosa azt mondta a BBC-nek, örül, hogy a dokumentumok épségben visszakerültek a helyükre.

A rózsaszín tasakban az a kék doboz is benne volt, amiben a jegyeztfüzeteket tárolták, emellett pedig egy üdvözlőkártyát is tettek mellé. Ezen az állt, Librarian, Happy Easter X., vagyis,

Kedves Könyvtáros, boldog húsvétot.

Cambridge University Library

A két jegyzetfüzetet fóliába csomagolták, majd Gardner irodája előtt hagyták, ott, ahol nincs biztonsági kamera.

Cambridge University Library

Miután megtalálták, még öt napig nem lehetett azt kinyitni, a csomagot ugyanis a rendőrség is megvizsgálta. Csak ezután derülhetett ki, hogy a jegyezetek épségben vannak és eredetiek.

A dokumentumok az 1830-as évekből származnak. Darwin írta őket, miután visszatért a Galápagos-szigetekről. Az egyikben az élet fájának egy kezdetleges vázlata látható, amely 20 évvel később, az A fajok eredete című munkájának központi elemévé vált.

Cambridge University Library

Jim Secord, az egyetem egyik tudósa szerint a két jegyzetfüzet azért is rendkívül fontos, mert ezekben állította össze Darwin azt az elméletét, amely a mai napig is az egyik legfontosabb természettudományos munkának számít.

A dokumentumokat utoljára 2000-ben látták, miután az intézményen belül valaki azt kérte, hogy hozzák ki azokat a különleges gyűjteményből, hogy le lehessen fotózni. Csak két hónappal később, egy rutinellenőrzés során derült ki, hogy a jegyzetfüzetek nincsenek a helyükön. Először azt gondolták, hogy elkavarodhattak a hatalmas, 10 millió könyvet, kéziratot és térképet magában foglaló intézményben.

Sok évnyi keresés után azonban egyértelművé vált, hogy azt valaki ellopta, így 2020-ban értesítették a rendőrséget és az Interpolt is.

Cambridge University Library

A füzeteket a nyáron kiállíthatja az egyetem, jelenleg egy biztonságos helyen tárolják őket.

Hogy ki vitte vissza a dokumentumokat, egyelőre nem tudni. Bár a helyen, ahol hagyták, nem volt biztonsági kamera, az épületben azonban nagyon sok helyen van, ezért a felvételeket jelenleg a rendőrség vizsgálja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.