Az elkészült képi anyag – mely valójában 25 fotó összeállításából született meg – a Nap március 7-i állapotát mutatja.
A Solar Orbiter, vagyis a NASA és az ESA közös Nap-szondája már régebb óta vizsgálgatja a központi csillagot. Ennek során rendszerint fotóz is, és most egy újabb ilyen, a többitől viszont élesen különböző munka eredményéről számolhattak be a kutatók.
Az elkészült képi anyag – mely valójában 25 fotó összeállításából született meg – a Nap március 7-i állapotát mutatja. A szonda ekkor 75 millió kilométerre volt tőle. (A szonda heliocentrikus pályáról vizsgálja a csillagot.)
Az elkészült képi anyag 9148 x 9112 pixeles rácsokból áll a Gizmodo szerint, és összesen 83 millió képpontot tartalmaz. Ez mintegy tízszer jobb látványt jelent, mint amire a hagyományos 4K-s televíziók képesek. A kutatók a végeredményt egy ide kattintva elérhető oldalon tették közzé, és a legjobb: a felhasználó rá is zoomolhat az egyes részekre.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/204a7d85-02bd-4e2c-81c3-1f7a76e6c346.jpg)
A képek elkészítését a Solar Orbiter extrém ultraibolya képalkotója (EUI – Extreme Ultraviolet Imager) tette lehetővé. A NASA szerint a munka a valaha készült legnagyobb felbontású kép a Nap teljes korongjáról és koronájáról.
Az űrszonda a következő órákban még közelebb kerül a központi csillaghoz, amikor is mind a tíz műszere aktív lesz. A művelet a kutatók szerint jelentős adatgyűjtést tesz lehetővé.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.