Tech hvg.hu 2022. március. 09. 10:54

Kitették az orosz tudósokat az új CERN-es kutatásokból

Az ukrajnai helyzet miatt az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) tanácsa úgy döntött, új projektekbe egyelőre nem veszik be az orosz tudósokat. Utóbbiak nyílt levélben ítélték el az orosz agressziót.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Az ukrajnai invázió elindítása óta folyamatosan szűkül Oroszország mozgástere. A politikai és gazdasági szankciók mellett egyre több vállalat hagyja ott – átmenetileg vagy teljesen – az országot, de már az Európai Űrügynökséggel is megszakadt az oroszok kapcsolata. Ezúttal ismét a tudományos életben lett kevésbé fontos az orosz állam.

Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet tanácsa, a CERN Council kedden ült össze, hogy megvitassák, az orosz agresszió miként befolyásolja a tudományos együttműködést, valamint a tagok biztonságát és jólétét. A tanács határozatban ítélte el Ukrajna megszállását, emellett felfüggesztették Oroszország megfigyelői státuszát a CERN-ben. Emellett a fehéroroszok részvételét is elítélték a szakemberek – írja a Gizmodo.

Mi jött létre az ősrobbanást követő milliomod másodpercekben?

A CERN ALICE kísérleti együttműködés legújabb eredményével közelebb jutott a hadronok közötti erős kölcsönhatás megismeréséhez. A tudósoknak először sikerült pontosan meghatározniuk a protonok és ritka omega részecskék közötti kölcsönhatást - számolt be a CERN ALICE csoportjának új eredményéről a Wigner Fizikai Kutatóközpont.

A CERN Councilben 23 ország képviselteti magát 2–2 küldöttel, emellett pedig öt entitás kapott megfigyelői státuszt: az Egyesült Államok, Japán, az UNESCO, az Európai Unió, valamint az orosz Egyesített Atomkutató Intézet.

Ukrajna 2016 óta a CERN társult tagállama. A különböző projekteken számos ukrán és orosz tudós dolgozik, a CERN Council azonban kedden kijelentette, hogy támogatni fogja az ukrán munkatársakat, valamint a tudósok kezdeményezését a nagyenergiájú fizika területén.

Magyar közreműködéssel készült el a CERN új fejlesztése

Komoly felújításon, fejlesztésen esett át a genfi székhelyű európai részecskefizikai kutatóintézet (CERN) egyik nagy detektora, az ALICE. A több évig tartó K+F munkálatokban komoly szerepet vállalt a Wigner Fizikai Kutatóközpont csapata is, a tesztelések egy jelentős része is Csillebércen zajlott - közölte a kutatóközpont.

A döntés megszületése előtt egyébként egy nyílt levél került fel az internetre, amit a CERN-kísérletekben részt vevő orosz tudósok írtak alá. Ebben kifejezik sajnálatukat és együttérzésüket Ukrajnával, és elítélik országuk agresszióját. A szakemberek a békés, diplomáciai rendezést tekintik a konfliktusrendezés egyetlen módjának.

A tanács szerint a CERN-ben az orosz kutatókkal már közösen megkezdett projekteket nem állítja le.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.