A csernobili atomerőmű mostanra teljesen lekapcsolódott az elektromos hálózatról, ami az ukránok szerint komoly veszélyforrást jelenthet.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szerdai közleménye szerint nincsenek kritikus kockázatai a csernobili atomerőmű leállásának. A létesítmény az eltelt órákban teljesen lekapcsolódott az elektromos hálózatról, ami az atomerőmű biztonsági berendezéseire is hatással van.
Az ukrán hatóságok korábban arra figyelmeztettek, hogy amióta az orosz hadsereg ellenőrzése alá vonta a létesítményt, nem tudják mérni a radioaktív sugárzás szintjét. Az ukránok ezután azt is hozzátették: az energiaellátás megszűnésével fennáll a veszélye annak, hogy radioaktív anyag kerül a környezetbe. Így ugyanis nem tudják hűteni a kiégett nukleáris fűtőanyagot.
Aszódi Attila: Ezek a teendők, ha jelentős radioaktív anyag kerül a levegőbe
Aszódi Attila nukleáris szakértő végigvette, mennyire van szükség a jódtablettára vagy épp egy sugárzásmérő eszközre.
Erre reagált most a NAÜ egy újabb közleményében, amit a CNN idézett. Mint írták, az, hogy az áramellátás szünetel, nem fenyeget biztonsági kockázattal.
Szerintük a kiégett fűtőelemeket tároló medence hőterhelése megfelelő, a hűtővíz mennyisége pedig elegendő.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség kedden azt is közölte, hogy a csernobili atomerőmű egyre inkább elszigetelődik a külvilágtól az orosz hadsereg ellenőrzése alatt. A létesítmény mintegy 210 technikusa és helyi biztonsági személyzete csaknem két hete folyamatosan szolgálatban van ott, mert az orosz irányítás alatt nem történt műszakváltás. Van vizük és élelmük, de a helyzetük egyre romlik. Ráadásul a NAÜ már nincs kapcsolatban a létesítmény megfigyelő berendezéseivel, amelyek biztosítják, hogy minden nukleáris anyag a helyén maradjon.
Csernobilban, az 1986-os, a világot megrázó leolvadás helyszínén még mindig tárolnak radioaktív hulladékot.
Az USA visszautasíthatja a lengyel MiG-ajánlatot, romlik a helyzet Csernobilban - percről percre az orosz-ukrán háborúról
Nem járható út az, hogy olyan vadászrepülőket küldjön az USA Ukrajna fölé, amelyeket a lengyel kormány átad nekik - mondta a Pentagon szóvivője. Hajnalban újra lőni kezdték Kijevet az oroszok, eközben a nyugati cégek sorra jelentik be, hogy elhagyják Oroszországot, az amerikaiak pedig azon dolgoznak, hogy nagyobb bajok nélkül ússzák meg az orosz energiaimport leállítását.
Ha érdeklik a fejlemények, figyelje a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.