Aki influenzaszerű tünetekkel fordul orvoshoz, azt jellemzően nem az influenzavírus betegítette meg, hanem a koronavírus omikron nevű variánsa.
A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján január 24. és 30. között 16 200-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel, 800-zal többen, mint az előző héten – közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) a honlapján szerdán közzétett jelentésében.
Azt írták: a 4. héten influenzaszerű megbetegedések halmozódásáról nem érkezett jelentés.
A virológiai adatok azt mutatják, hogy az influenzaszerű megbetegedések számának növekedéséért inkább a SARS-Cov-2 omikron variánsa, mint az influenzavírus felelős – tették hozzá.
Kilenc közigazgatási területen emelkedett, haton csökkent, ötön nem változott az influenzás tünetekkel orvoshoz fordulók száma az előző héthez viszonyítva. A 100 000 lakosra jutó, orvoshoz forduló betegek száma Pest (400), Baranya (213) és Szabolcs Szatmár-Bereg (211) megyében volt a legmagasabb, Zala (73) és Békés (44) megyében a legalacsonyabb.
Az orvoshoz forduló betegek 24,3 százaléka a 14 év alatti, 37 százaléka a 15-34 éves, 27,9 százaléka a 35-59 éves, míg 10,8 százaléka a 60 éven felüliek korosztályába tartozott.
A tavalyi év 40. hete és az idei év 4. hete között összesen 706 laboratóriumi vizsgálatban 22 mintánál igazoltak influenza A vírus okozta fertőzést. Százharminchat megbetegedés hátterében légúti óriássejtes vírus (RSV)-, tizenhárom esetben adenovírus-, ötvenkét esetben koronavírus-fertőzés állt. A kórházakban kezdeményezett diagnosztikus célból elvégzett vizsgálatok 15 esetben influenza A vírust, 125 mintánál légúti óriássejtes vírust mutattak ki.
Egy omikron-specifikus tünet a gyógyulás után is megmaradhat, az orvos szerint komolyan kell venni
A koronavírus eddigi változatai nagyrészt azonos tüneteket produkáltak a pácienseknél, de néhány különlegesebb is akadt. Az omikronnál ez a hátfájdalom.