Tech hvg.hu 2022. február. 03. 08:33

Beismerte az FBI, hogy megvette a Pegasus kémszoftvert

Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) összesen több mint 2,7 milliárd forintnyi dollárt fizetett az NSO Groupnak a Pegasus kémszoftverért, de állítja, élesben sosem használta, csupán tesztelte azt.

Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda, vagyis az FBI is beszerezte az izraeli NSO Group által készített kémszoftvert, a Pegasust – ismerte el a szervezet szerdán a The Guardiannak küldött közleményében. Az FBI azonban állítja, egyetlen egy alkalommal sem használták azt megfigyelésre.

A beszámoló szerint a szervezet csak korlátozott hozzáférést vásárolt a programhoz, ami a termék tesztelését és értékelését jelenti. Tette mindezt annak érdekében, hogy kiderüljön, mi történne, ha a Pegasus esetleg rossz kezekbe kerülne.

A közlemény szerint a programot még 2019-ben, vagyis Donald Trump elnöksége idején szerezte be az iroda. A Biden-adminisztráció nemrég kereskedelmi feketelistára tette az NSO-t, mert a program segítségével a külföldi kormányok nemzetközi megfigyelést végezhettek az újságírok és a másként gondolkodókkal szemben. Az még 2021 júliusában derült ki, hogy az Orbán-kormány kritikusait és magyar újságírókat is célba vettek az izraeli kémfegyverrel.

A globális mobilhálózatokhoz akarhatott hozzáférést a Pegasus kémszoftver gyártója

Egy, az amerikai Igazságügyi Minsztériumnak évekkel ezelőtt küldött levél szerint az NSO Group egy "zsák pénzt" akart adni a Mobileum nevű amerikai cégnek, hogy segítsenek hozzáférni a külöbnöző mobilhálózatokhoz.

A Pegasus kémszoftver segítségével a kémkedők a telepítés után képesek átvenni az irányítást a célszemély mobiltelefonja felett, ellenőrizhetik az üzeneteiket, lehallgathatják a telefonhívásokat, sőt, lehallgatásra is használni lehet azokat.

Az FBI ügyeire rálátó, a lapnak névtelenül nyilatkozó forrás szerint az amerikai tisztviselők sokáig tárgyaltak az NSO-val a program beszerzéséről. Állítása szerint az egyik komoly ütközőpont az volt, hogy az NSO mennyire ellenőrizné a szoftverét – lehetősége lett volna ugyanis például arra, hogy kövesse, ha azt esetleg egy másik országban vetik be. Az FBI ezt nagyon nem szerette volna, hogy az NSO követni tudja a felhasználás fizikai helyszínét. A cég egyelőre nem válaszolt az elhangzottakra.

A beszámoló szerint az iroda azt sem szerette volna, ha más hírszerző ügynökségek megtudják, megvásárolta a kémszoftvert, ezért a kifizetés egy olyan tranzakción keresztül történt, amit semmilyen módon nem lehetett az irodával összekapcsolni. A forrás szerint a Pegasust valóban nem használták élesben. A tesztért ellenben 5 millió dollárt (kb. 1,56 milliárd forintot) fizettek egy évre, amit 4 millió dollárért (kb. 1,2 milliárd forint) újítottak meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.