Nem kell túl gyakran ide-oda állítgatni a termosztátot, sokkal hatékonyabban tarthatók féken a fűtési költségek, ha állandóra van állítva a hőmérséklet-szabályozó.
Többen rettegve nézik meg a fűtésszámlát egy hidegebb időszak után, hiszen biztos, hogy az átlagosnál magasabb összeget kell majd fizetni. A jelenség ellen számtalan praktika létezik, köztük az is, hogy a fűtést egyszerűen lekapcsoljuk. Csak akkor meg fázunk. De akkor hogyan lehetséges spórolni és közben nem megfagyni?
A CNet az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma által kiadott iránymutatás alapján adott tanácsot:
ha a nap nagy részében 20 Celsius-fokon tartjuk a termosztátot, a hátralévő időben pedig 4-5 fokkal kevesebbre állítjuk, akkor legalább 10 százalékot foghatunk a számlán az átlagos felhasználói szokások által eredményezett összeghez képest.
Az, hogy a hőmérsékletet mikor vesszük le lejjebb, a saját kényelmünktől függ. Vannak, akik inkább éjszaka kapcsolják le a fűtést, amikor a takarók alá bújnak, mert olyankor nem veszik észre a hidegebb körülményeket. A hűvösebb hőmérsékleten való alvás ráadásul pihentetőbb is a legújabb kutatások szerint. És miért éppen 20 fokon hagyjuk a termosztátot?
A CNet azt írja, ha otthonunkban eleve alacsonyabb a hőmérséklet, úgy a benne lévő hő lassabban vész el. Más szóval, ha a lakásban valamivel hűvösebb az idő, az segít abban, hogy a beállított hőmérséklet (ez esetben a 20 fokot) hosszabb időn át legyen élvezhető. Eközben a ház komfortjának fenntartásához szükséges energiamennyiség nem ugrik jelentősen, amellyel pedig pénz spórolható. Van azonban egy másik hangsúlyos része is a témának: a termosztátot a huzatos és a közvetlen napfényt kapó helyektől távolabb kell elhelyezni, mert ezek a tényezők szükségtelenül aktiválhatják a berendezést.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.