Tech hvg.hu 2022. január. 26. 08:33

Lefotózták az űrben lévő James Webb távcsövet, 1,5 millió km-re van tőlünk

A több mint 10 milliárd dollárból épített berendezés a második Lagrange-pont körül kering. Már teljes egészében üzemel, de néhány beállítás még hátra van.

Nyugodtan nevezhetjük tudományos mérföldkőnek, hogy minden idők legdrágább csillagászati berendezése nemcsak megvalósult, hanem már el is foglalta azt a nyugalmi pontot, ahol az elkövetkező (remélhetőleg minél hosszabb) időszakban komoly megfigyeléseket végez majd. E munka főszereplője természetesen a James Webb űrtávcső, amivel a NASA szakemberei szerint meghökkentő felfedezéseknek lehetünk majd (szem)tanúi.

A teleszkóp (JWST) egy hónapig tartó utazás után, január 24-én végezte el azt az utolsó manővert (a fenti videón ennek animációját láthatják), amellyel a Nap–Föld-rendszer L2 Lagrange-pontjának környezetében pályára állt. Itt készült el róla az a bizonyos fotó is, amely az úgynevezett Virtual Telescope Project 2.0 eredménye. A halványan látszó James Webb ekkor 1,4 millió kilométerre volt bolygónktól, de azóta még messzebbre, 1,5 millió km-es távolságra került – írta a Gizmodo.

The Virtual Telescope Project

Ugyanez kicsit közelebbről:

A nyíl mutatja a Webbet.
The Virtual Telescope Project

A Virtual Telescope Project egy különleges csillagászati program, mely távvezérelt berendezések valós idejű megfigyelését teszi lehetővé – a világűrben. A mostani felvétel, amelyen a Webb az L2-nél látható, a Róma közelében működő, 17 hüvelykes „Elena” távcsővel készült.

A NASA, mondhatni, jól ismeri az L2 Lagrange-pontot, ugyanis a kétezres évek elején is küldtek ide tudományos műszert. Ez a Wilkinson mikrohullámú anizotrópia szonda volt (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe, WMAP). A berendezés az ősrobbanásból származó mikrohullámú háttérsugárzás térbeli hőmérséklet-ingadozásait vizsgálja a Nature szerint. Az L2-höz korábban az Európai Űrügynökség (ESA) is küldött űrszondákat, és ugyanitt kezdett működni a Herschel Űrobszervatórium is, mely egy infravörös távcső. Az L2-nél két másik berendezés vizsgálódik még: az ESA Gaia nevű műszere és az orosz–német fejlesztésű Spektr-RG űrobszervatórium. A szerkezetek eltérő pályán mozognak, így nem áll fenn a veszélye annak, hogy a Webbnek vagy egymásnak ütköznek.

A szakemberek szerint az L2 Lagrange-pont nem kellően stabil ahhoz, hogy a James Webbet csak úgy magára hagyják, ezért a berendezésnek időnként – a számítások alapján háromhetente – kicsiny pályakorrekciókat kell majd végeznie. A műszer azonban már az útja közben is jól gazdálkodott az üzemanyaggal, így a misszió tudományos része akár a vártnál is tovább tarthat. A Webb üzembe helyezését koordináló Keith Parrish korábban 10 éves időtartamot említett, nemrég viszont már azt, hogy ennek duplája sem elképzelhetetlen – írta erről a SpaceNews.

Nagyot nézünk majd, ha meglátjuk, amit hazaküld - mire számíthatunk a James Webb űrteleszkóptól?

Aligha a múltbanézés lenne az első, ami a legújabb, hipermodern űrtávcsőről bárkinek eszébe jutna, pedig valójában erről is szó van. A James Webb űrteleszkóp (JWST) minden eddiginél távolabbra fog látni, ami azt is jelenti, hogy minden eddiginél régebbi dolgokat fognak megismerni a tudósok.

Bár a szerkezet már teljes egészében üzemképes, a műszerek nanométeres pontosságú kalibrálása és hűtése még nem fejeződött be. Ez a tervek alapján további négy hónapot vesz igénybe, ami azt jelenti, hogy a teleszkóp igazi munkája is csak ezt követően kezdődhet, valamikor a nyár folyamán.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.