Sikeresen átvészelte az átvonuló marsi porvihart az InSight, így a hét elején ismét munkához tudott látni.
A NASA kénytelen volt csökkentett üzemmódba kapcsolni az InSight űrszondát még január 7-én – számolt be róla a Gizmodo. A lépésre azért volt szükség, mert egy porvihar söpört végig azon a területen, ahol az InSight áll. Ez csökkentette a napelemeit elérő fény mennyiségét, így a minimálisra állították a működési szintet, hogy az akkumulátorok minél tovább kitartsanak.
A lap szerint hétfőn sikerült újra felvenni a kapcsolatot a szondával, a földi irányítás pedig megállapította, hogy a szerkezet működése stabil. A félelem ugyanakkor nem volt alaptalan, korábban ugyanis az Opportunity Mars-járó küldetésének épp az vetett véget, hogy egy porvihar után teljesen lemerültek az akkumulátorai. Emiatt a NASA nem tudott vele kapcsolatba lépni.
Az eddigi legnagyobb Mars-rengéseket mérte be az InSight
Augusztusban, valamint szeptember közepén is elcsípett egy-egy Mars-rengést a NASA InSight nevű eszköze. Ez utóbbi volt az eddigi legérdekesebb.
Az InSight eddig számos fontos adatot szolgáltatott a Marsról. Ilyen például az, hogy a bolygón is vannak rengések, sőt, sikerült a belsejét is feltérképezni.
Ugyanakkor csalódás is érte már a NASA szakembereit: kiderült, hogy az InSight fúrója nem bír el a marsi talajjal, így le kellett állítani. Emellett 2021 júniusára annyi por gyűlt össze a napelemeken, hogy az veszélybe sodorta a küldetését.
Kiadta a NASA a felvételt: ilyen hangja van a Marson a rengéseknek
Megkezdte a mélybe hatolást a Marson az Insight HP3 nevű műszere. Első, négy órán át tartó behatolása során a robotvakond 4000 kalapácsütést ejtett és 18-50 centiméter mélyre jutott a vörös bolygó talajában, ahol vélhetően egy kőbe ütközött - közölte a Német Űrkutató Központ (DLR).
Végül egy meglehetősen egyszerű módszerrel takarították le a felszínét: egy maréknyi talajt dobott a robotkar a szerkezetre, így amikor a nagyobb darabok visszapattantak, a szél segítségével a kisebbeket is magukkal rántották.
Az InSight küldetése egyébként a tervek szerint 2022 decemberéig tart.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.