A nemrég felfedezett izomréteg teljesen ismeretlen volt a kutatók előtt, habár voltak feljegyzések, miszerint létezik. A Bázeli Egyetem orvosai utánajártak, és igazuk lett.
A Bázeli Egyetem kutatócsoportja rábukkant egy eddig ismeretlen izomrétegre, amelyet az emberi test új, még fel nem fedezett részének tartanak – írta meg az EurekAlert. A kérdéses izomréteg a rágás szempontjából kritikus fontosságú rágóizom mély, harmadik rétege. Az anatómiai szakkönyvekben ennek a résznek csupán két rétegéről tesznek említést. Vannak azonban feljegyzések, amik szerint egy harmadik is létezik a felszíni kettőn túl, de igazolni még nem sikerült – ezért is olyan jelentős a kutatócsoport, többek közt Mezey Szilvia és Jens Christoph Türp munkája.
A szakértők az izom megtalálásához tizenkét, formaldehidben konzervált emberi fejet, illetve további tizenhat holttestet vizsgáltak meg CT-berendezéssel. A kutatásba egy élő pácienst is bevontak, őt MRI-vel nézték.
A munkát a már említett feljegyzések és más írásos dokumentumok ellentmondásai hívták életre, a kutatók pedig igazolták az elméletet: a rágóizom szerkezete valóban rejt egy harmadik réteget. Mezey szerint a rágóizomnak ez a mély szakasza egyértelműen megkülönböztethető a két másik rétegtől. Szerinte az újonnan beazonosított réteg az alsó állkapocs stabilizálásában is részt vesz.
A kutatók azt javasolták, hogy az új izomréteget Musculus masseter pars coronidea-nak nevezzék el.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.