20 évet kaphat az "évszázad csalásáért".
Tizenegyből négy szövetségi vádpontban találták bűnösnek Elizabeth Holmest, aki a kétezres években a Theranos egészségügyi start-up vezetőjeként károsított meg befektetőket milliárd dolláros tételekre, írja a CNN.
Holmes pere szeptemberben kezdődött. A Theranos útja 2003-ban kezdődött, az akkor 19 éves vállalkozó pedig nem kisebb ígérettel szállt be a tech-piacra, mint hogy forradalmasítja az orvosdiagnosztikai eszközöket. Az ígéret az volt, hogy a Theranos által fejlesztett Edison nevű gép akár egyetlen csepp vérből, néhány óra alatt képes lesz több mint 200 féle betegséget diagnosztizálni. Az óriási piac, az akkori Szilícium-völgyi start-up-láz, és a jól eladott ötlet miatt hamar 9-10 milliárd dolláros cégként tartották számon a Theranost, ömlöttek a befektetések, a cég igazgatóságában pedig olyan arcok ültek, mint a két korábbi külügyminiszter, George Shultz és Henry Kissinger. 2015 körül azonban elkezdett kipukkadni a lufi, ahogy egyre több újságíró és kutató derítette ki, hogy a technológia aligha működőképes, innentől pedig kódolt volt a lebukás, 2018-ra a teljes céget felszámolták. A Theranos-csalásról itt írtunk bővebben:
Az évszázad átverése sokkal egyszerűbb volt, mint gondolnánk
Évekig szinte mindenkivel elhitette a Theranos és annak vezetője Elizabeth Holmes, hogy képes lesz megreformálni az egészségügyet. Dőltek is a dollárszázmilliók, a cég vezetőjéből ünnepelt sztár lett, mígnem kiderült, hogy csak a terv volt jó, a megvalósítás sosem. Most pedig a világ első self-made dollármilliárdosnője azon izgulhat, hogy ne kapjon 20 év börtönt.
Holmes akár 20 éves börtönre is számíthat az ítélet után, valamint 250 ezer dollár pénzbüntetésre kötelezték minden vádpontért egyesével, összesen tehát egymillió dollárt kell befizetnie. A vádlott nem kívánt nyilatkozni a sajtónak a 15 hetes tárgyalássorozatot követően.