Kutatók évek óta végeznek módosításokat csirkeemberiókon, hogy a dinoszauruszokra jellemző tulajdonságokkal lássák el azokat. Két esetben is komoly sikert értek el.
A Yale és a Harvard Egyetem két szakértője, a paleontológus és fejlődésbiológus Bhart-Anjan S. Bhullar, valamint Arhat Abzhanov vezeti azt a kutatócsoportot, amely egy igen érdekes munkával foglalkozik: csirkeemberiókat ruháznak fel a dinoszauruszokra jellemző tulajdonságokkal – írta meg az Interesting Engineering.
A csapat alapvetően az egyedek fejlődését fordítja meg, illetve változtatja meg, miközben egy apró, korábban csak az őslényekre jellemző tulajdonságot visz be az embriók DNS-ébe. Így fordult elő 2015-ben, hogy a vizsgálat egyedek csőrét orrszerűvé változtatták, ahhoz hasonlóra, mint amilyen a Velociraptornál és az Archaeopteryxnél is megfigyelhető volt.
A kutatók szigorúan evolúciós szempontból végzik a munkát.
Egy évvel a csőr átalakítása után egy másik szakember, Joao Francisco Botelho, a Chilei Egyetem munkatársa az IHH gén blokkolásával, szintén csirkéken ért el jelentős eredményt: sikerült úgy módosítania az egyedek alsó lábszárát, hogy azon a dinoszauruszokra jellemző kinövés volt megtalálható. Ez a csontszerű rész az evolúció során teljesen elveszett.
Azt nem tudni, hogy a kutatók most hol tartanak, de azt igen, hogy az embriókat kivétel nélkül elpusztították.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.