Tech hvg.hu 2021. december. 29. 08:03

Emberi izomsejteket küldenek az űrbe, hogy kiderítsék, hogyan lehet megállítani az öregedést

Az űrhajósok a rendszeres testmozgás ellenére is rengeteg izmot veszítenek küldetéseik alatt. Brit kutatók egy rendhagyó tanulmány keretében arra igyekeznek rájönni, hogyan lehet ezt megelőzni.

Emberi izomsejteket juttatnak az űrbe, azon belül is a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) brit kutatók, akik a MicroAge nevű kísérlet keretében végzik el a munkát – írta a Sky News. A kedden útnak indítandó izomsejteket a SpaceX amerikai űripari magánvállalat Falcon 9-es hordozórakétája szállítja, a start a floridai Kennedy Űrközpontból lesz.

A rendhagyó kutatás célja, hogy kiderítsék, hogyan élhetnek az emberek hosszabb és egészségesebb életet. Ehhez laboratóriumban előállított izomsejteket küldenek űrbéli körülmények közé, hogy lássák, azok miként öregednek, és miért. A rizsszem nagyságú izomsejteket 3D-nyomtatott, a ceruzahegyezővel azonos méretű tárolókban szállítják.

Az űrutazás alatt az izomsejteket elektromosan stimulálják majd, hogy a szövetek összehúzódjanak. Ugyanígy a Földön is elvégeznek néhány mérést, majd 2022 januárjában, amikor az űrbéli minták visszatérnek, a Liverpooli Egyetem kutatói összehasonlítják azokat a földi kísérletek eredményeivel. Azt remélik, hogy a tanulmány választ adhat arra, miért gyengülnek az izmok a kor előrehaladtával, és mik azok a folyamatok, amik a megelőzésben segíthetnek.

Malcolm Jackson professzor, a Liverpooli Egyetem munkatársa a Sky Newsnak azt mondta, minden űrállomáson lévő asztronauta naponta legalább 2,5 órát edz. Ennek ellenére jelentős mennyiségű izmot veszítenek. A jelenség természetesen a „földi” embert is érinti, hiszen az izmok a kor előrehaladtával automatikusan veszítenek tömegükből. Ez pedig korlátozhatja a mindennapi feladatok elvégzését, továbbá növeli az esés kockázatát, illetve a sérülésekből való felépülés idejét.

A kísérlethez szükséges tárolókat az oxfordshire-i székhelyű Kayser Space tervezte és építette. Olyan „kabinokat” kellett gyártaniuk, amelyekben a sejtek túlélik az erőteljes rezgést, az utazás miatti hőmérséklet és a G-erő változását.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Bábel Vilmos 2024. december. 24. 19:30

Mi az, amit biztosan tudunk Jézusról?

Mikor született? Hol született? Mi volt az anyanyelve? Tényleg keresztre feszítették? Létezett egyáltalán? A legjobb tudásunk szerint Jézus Krisztus történelmi személy, akiről tudunk tényállításokat tenni, ha nem is sokat. Ezeket szedtük össze.