Tech MTI 2021. december. 23. 09:03

Végre megfejtették az üstökösök zöld fényének titkát

Az elmélet egy ideje megszületett rá, de ausztrál kutatóknak most sikerült is megerősíteni, miért látható zöldes fény az üstökösök körül.

Az üstökösök által kibocsátott zöld fény egy instabil elem, a diszén (dicarbon, C2) eredménye, mely reakcióba lép a fénnyel, amikor a Nap felé közelít. Bár az elmélet az 1930-as években született, a diszén instabil volta miatt a tudósok eddig nem tudtak teszteket végezni ezzel kapcsolatban. Megerősítése most a Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos lapban jelent meg.

Timothy Schmidt, az Új-Dél-Wales-i Egyetem (UNSW) kutatója, a tanulmány vezető szerzője szerint „egy vákuumkamra, sok-sok lézer és egy erőteljes kozmikus reakció” segítségével tudtak most teszteket végezni. Így először sikerült megalkotniuk ezt a molekulát, amely túlságosan reaktív ahhoz, hogy egy üvegben tárolható legyen.

„Ez nem valami olyan, amit megvásárolsz egy üzletben” – mondta Schmidt, aki szerint eredményük úgy született meg, hogy „fogtunk egy nagyobb molekulát, a perkloroetilént (C2Cl4), és nagyerejű UV-lézerrel lerobbantottuk a klóratomjait”.

A kísérlet teljes kivitelezése kilenc hónapig tartott, de végül a kutatóknak sikerült stimulálniuk a diszenet a laboratóriumban, és bizonyították, hogy ez felelős az üstökös zöldes ragyogásáért.

Nagyot nézünk majd, ha meglátjuk, amit hazaküld - napokon belül indul a James Webb űrteleszkóp

Aligha a múltbanézés lenne az első, ami a legújabb, hipermodern űrtávcsőről bárkinek eszébe jutna, pedig valójában erről is szó van. A felbocsátására váró James Webb űrteleszkóp (JWST) minden eddiginél távolabbra fog látni, ami azt is jelenti, hogy minden eddiginél régebbi dolgokat fognak megismerni a tudósok.

A vizsgálat során az is kiderült, hogy a fotodisszociáció néven ismert folyamat, a diszén leszakadása a Napból ékező UV-sugarak hatására olyan gyorsan történik, hogy a fény nem jut el az üstökös csóvájáig, ezért az általában fehér ködnek tűnik.

Schmidt kiemelte: a diszén Földön való tanulmányozásának képessége valószínűleg megnyitja az utat új felfedezések felé.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.