Tech hvg.hu 2021. december. 18. 12:03

Már építik a robotot, ami úgy repülhet, mint a Vasember – és erre nagyon jó oka van a kutatóknak

A robotikában jártas szakértők szerint nagy mértékben segíthetné a mentőalakulatok munkáját, ha a veszélyesebb helyzeteket távirányítású gépekre bíznák. Egy ilyen munkára való fejlesztésen dolgozik néhány olasz szakember is, akik repülni is megtanítják a gépet.

Bár a napjainkban elérhető és szolgáló robotok sokkal ügyesebbek, mint az évekkel korábban fejlesztett verziók, egy dologban még ők is javításra szorulnak: az A-ból B-be való jutás továbbra is kihívás számukra, főleg, ha gyorsan kell manőverezniük. Ezt a problémát válogatott módon igyekeznek áthidalni a vállalatok – például azzal, hogy a gépet megtanítják szaltózni. Aztán ott van az olasz mérnökök munkája, az iRonCub, ami a hátára szerelt jetpackkel közlekedik.

Pontosabban repül, merthogy a hátirakéta erre is alkalmassá fogja tenni.

A fejlesztő, Daniele Pucci – akinek szavait az Engadget idézte – nem tartja veszélyesnek, hogy ilyen képességgel ruházza fel emberszerű készülékét, sőt. Az olasz technológiai intézet kutatója kifejezetten örül, hogy eszébe jutott a lehetőség. Pucci ugyanis úgy vélekedett, hogy a jetpackes robotok egyfajta mentőegységként működhetnének, kiegészítve a hús-vér szakemberek munkáját. Miközben persze őket is óvná.

Az ötletet a természeti katasztrófákkal magyarázták, pontosabban azzal, hogy az ilyen helyzetekben mindig nagyon nehéz azonnal reagálni. Egy ház- vagy földomláskor viszont éppen a gyorsaság számít, hiszen a romok alatt rekedteket mielőbb ki kell menteni. A jetpackes robot abban jelentene segítséget, hogy emberélet kockáztatása nélkül indulna a bajba jutottakért. És valószínűleg gyorsabban, mint az igazi mentők.

Pucci munkáját még nem tesztelték élesben, de a kutató azt reméli, hogy erre hamarosan sor kerülhet. A robot egyébként humanoid kialakítású, vagyis egy emberi alakra hasonlít, de azért látszik rajta, hogy gép. Arról pedig nincsenek hírek, hogy a szerkezet mennyire strapabíró és milyen veszélyességi faktorokkal kell számolni. A hátirakéta üzemeltetése ugyanis komoly odafigyelést igényel, amit egy robot esetében még inkább fokozni kell.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.