Tech hvg.hu 2021. december. 16. 14:10

Kína állítja, az úszó atomerőművük olyan stabil, hogy egy tájfunt is kibír

Kínai kutatók szerint az úszó atomreaktoraik a legextrémebb időjárásban sem borulnak fel. Nem is szabad.

Kínai mérnökök több olyan hajót is építettek, melyek valójában egy kisebb atomerőművet tartanak mozgásban. Ezek a szerkezetek nem egy furcsa kísérlet részei, a létesítmények a tengeri olajfúrótornyokat hivatottak kiszolgálni.

Mivel az ázsiai régióban elég gyakoriak az extrém viharok, a szakértők úgy építették meg a hajókat, hogy azok erősebb szélben se boruljanak fel – írta a The South China Morning Post (SCMP). A lap szerint a kínai kutatók elég büszkék fejlesztéseikre, és állítják: a reaktorok akkor is stabilan üzemelnek, ha a térségben egy tájfun csap le. A kritikusok ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy a Pohaj-tengerben, ahol a hajókat szolgálatba állították, egyáltalán nem gyakoriak a szélsőséges események. A meghibásodás persze ettől függetlenül sem jöhet szóba.

Az állításokat szimulált időjárási körülményekkel támasztotta alá a kínai gárda. Ennek során folyamatosan emelték a szélerősséget, egészen 193 kilométer/óráig, de a hajók ezt is kibírták. A vizsga ezután még keményebb szituációkkal folytatódott: olyan erős hullámzást generáltak, ami normál esetben valószínűleg kárt tenne egy hajótestben, de az úszó erőmű ebben a helyzetben sem került veszélybe.

Az SCMP kitér rá, hogy a kínai kutatók szerint az egész erőmű sokkal stabilabb, mint azt bárki gondolja, és szerintük olyan extrém viszonyok közt is helyt állna, amikre 10 ezer évente van csak példa.

Az Interesting Engineering rámutat, hogy úszó erőművekkel már a 60-as és a 70-es években is kísérleteztek – ekkor főleg az Egyesült Államokban. Oroszország pár éve, 2018-ban tette vízre az Akademik Lomonoszovot, mely egy 70 megawattos úszó erőmű. A projekt bírálói viszont egyszerűen csak „nukleáris Titanic"-ként emlegetik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés