Tech hvg.hu 2021. december. 15. 15:03

Az IBM és a Samsung ötletével egy hétig is üzemelhetnek majd a telefonok

A világot sújtó chiphiány nem állította meg a félvezetőgyártókat, hogy új technológiák után kutassanak. A Samsung és az IBM lapkadizájnja (képünkön) a gazdaságosabb működésben hozhat komoly előrelépést.

Az okostelefonok piacán ma már sokkal fejlettebb eszközöket találunk. Ezek gyorsabbak és a kamerájuk is sokkal jobb, mint azoké, amiket néhány éve adtak ki a gyártók. Abban viszont még mindig nem sikerült előrébb lépni, hogy a készüléket ne kelljen egy-két naponta töltőre rakni. Azért persze vannak ötletek, hogyan lehetne ezt megoldani.

Ilyen úttörőnek tűnő fejlesztést mutatott be nemrég a Samsung és az IBM, amit Vertical Transport Field Effect Transistorsnak, röviden VTFET-nek neveznek. Nem egy újfajta akkumulátorról van szó, hanem egy lapkagyártással kapcsolatos változásról. A fejlesztés lényege, hogy a lapkára kerülő tranzisztorok nem egymás mellett terülnek el, ahogy most, hanem függőlegesen, egymáson. Ennél fontosabb azonban, hogy mit nyer mindezzel a mobil és a felhasználó:

"a kialakításnak köszönhetően a rendszer összfogyasztása mintegy 85 százalékkal csökken, ami abban is segít, hogy a felhalmozott energia jóval lassabban tűnjön el."

A The Verge által is bemutatott fejlesztés összességében hosszabb üzemidőt képes biztosítani, de olyannyira, hogy egy ilyen lapkával rendelkező mobilt elég lenne hetente töltőre tenni.

A félvezetők függőleges kialakítása nem teljesen új, hiszen hasonló elrendezést tesz lehetővé a FinFET-nek nevezett megoldás is. A VTFET abban tér el ettől, hogy az energiaspórolás mellett legalább kétszeres teljesítménynövekedést biztosít – vagyis a lapka végeredményben nemhogy lassabb nem lesz, még gyorsabb is, mint a ma létező fejlesztések.

Az IBM és a Samsung nem kizárólag az okostelefonos piacon szeretné kamatoztatni az újdonságot, az ugyanis a kriptopénz-bányászathoz, az adattitkosításhoz, de akár az űrtechnikához is felhasználható szerintük. Addig természetesen még várni kell, mire mindez megvalósulhat, de a próbálkozás már a mostani eredmények alapján is elég ígéretes.

Nézze csak: szinte biztos, hogy eddig ön is rosszul töltötte a telefonját

Nem csak azért tart ki olyan rövid ideig az okostelefonja, mert a gyárban nem raktak elég nagy akkumulátort bele. A jelenség mögött részben az áll, hogy rosszul töltjük, szinte mindannyian.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.