Változnak az idők: míg korábban szinte csak rosszat lehetett hallani a videojátékozás hatásairól, mára megváltozott a szakemberek véleménye erről az időtöltésről. Olyannyira, hogy egyenesen ajánlják a stressz leküzdésére.
Régebben sokat hallhattunk a videojátékok káros hatásairól. Az újabb kutatások szerint viszont érdemes időt tölteni velük, ugyanis sokat segíthetnek a stresszoldásban. A The Science Times összegyűjtötte a pozitív hatásokat alátámasztó, kutatásokra alapuló érveket.
Fontos szempont lehet, hogy videojátékozás közben az agy csak a jelenre összpontosít, a játékos – környezetét kizárva – a cselekmény helyszínére képzeli magát. Ez mind fizikailag, mind mentálisan leköti, nincs ideje egyéb dolgokon spekulálni, azaz kíméli az agyát a gondoktól. Legalább ennyire fontos, hogy a játékban társaink is vannak, velük kapcsolatba kerülünk, és sok esetben ugyanazért a célért küzdünk. Ez is segíthet felfrissülni a stresszes embernek.
A játék segíthet az önkifejezésben is, olyan típusú játékot választunk ugyanis, ami „fekszik nekünk”, azaz a leginkább passzol hozzánk, ebben is kiélhetjük a kreativitásunkat, és ez is felszabadít a stressz alól. A játékok emellett boldogságot is jelentenek, függetlenül attól, hogy valakinek egy buborék lelövése vagy egy cukorka kibontása jelenti ezt. A dopamin, azaz a boldogsághormon termelődése szempontjából ez mellékes, a lényeg, hogy ez a vegyület hozzájárul a depresszió, a pánikbetegség, a szorongás tüneteinek enyhítéséhez.
Amikor videojátékkal játszik valaki, akkor úgy érezheti, hogy elért valamit, miközben kevés időt fektetett be. Ez pedig segíthet az önbizalom erősítésében, ami kapóra jön a való világ ügyeinek intézése során.
Mindebből tehát adódik a következtetés: ha szeretne ellazulni, kiszabadulni a napi mókuskerékből, szánjon egy kis időt a játékra. Ezáltal nemcsak jól szórakozhat, hanem észrevétlenül oldódhat a felhalmozódott feszültség is.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.