Tech hvg.hu 2021. december. 07. 13:03

Megdöbbentő eredmény mutatja, mennyire terjed a koronavírus maszk nélkül

A göttingeni Max Planck Intézet tudósai megnézték, mekkora az esély megfertőződni a koronavírussal, ha nincs rajtunk arcmaszk.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A koronavírus-járvány kirobbanása óta sokat lehetett már arról hallani, hogy milyen távolságot érdemes tartani a másik embertől annak érdekében, hogy minimális legyen a megfertőződés esélye, illetve arról is, hogy miért fontos az arcmaszk viselése. A német Max Planck Intézet kutatói nemrég egy sor elemzést végeztek el azzal kapcsolatban, hogy még pontosabb képet kapjunk arról, miként tudjuk megvédeni magunkat.

A rossz hír, hogy a 1,5 méteres távolságtartás nem elegendő. Sőt, gyakorlatilag a három méter sem, a modellezések alapján ugyanis ilyen távolságból kevesebb mint 5 perc alatt fog 100 százalékos valószínűséggel megfertőződni egy olyan ember, aki még nem vette fel a védőoltást, és egy fertőzött közelében áll.

Birte Thiede / MPIDS

Ez a mérték még a kutatókat is meglepte. Eberhard Bodenschatz, a Max Planck Dinamikai és Önszerveződési Intézet vezetője szerint ilyen távolságnál a kilélegzett levegő már szétterjedt, a fertőző részecskék felhígulnak, az egyébként pedig különösen sok vírust tartalmazó nagyobb részecskék pedig a földre hullnak. Ehhez képest a szakemberek azt találták, hogy ha egy oltatlan nem visel maszkot egy, a koronavírus delta variánssával súlyosan fertőződött ember közelében, akkor még a háromméteres távolságtartás sem fogja őt megvédeni.

Jó hír ugyanakkor, hogy a szakemberek szerint ha mindketten jól illeszkedő, helyesen viselt FFP2-es maszkot viselnek, akkor a fertőzés kockázata drámaian lecsökken. Ha a fertőzött és a nem fertőzött egyén is ilyen arcmaszkot visel, a fertőzés kockázata 20 perc elteltével még a legrövidebb távolság esetében is alig haladja meg az egy ezreléket.

Ne vitatkozzunk, a maszk tényleg véd - üzeni egy újabb, globális kutatás

A maszkviselés kérdése a járvány kezdete óta megosztott a lakosság körében, ám egy újabb vizsgálat ráerősít az eddigiekre: vegyük fel, mert tényleg működik.

Ha a maszk nem illeszkedik jól az arcukra, a fertőződés esélye 20 perc elteltével 4 százalékra nő. Amennyiben orvosi maszkot viselnek, ez az arány legfeljebb 10 százalék.

Az intézet kutatói megjegyzik, hogy az általuk leírt adatok a fertőződés maximális valószínűségét írják le, a való életben azonban ennek az esélye 10-100-szor kisebb lehet.

A szakemberek megjegyzik, az iskolákban szintén kifejezetten ajánlott maszkot viselni, így ugyanis jelentős mértékben csökkenthető a fertőződés kockázata.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.