Tech hvg.hu 2021. december. 06. 08:33

Rossz hír érkezett a koronavírus új változatáról, az omikronról

A dél-afrikai kutatók összesen 36 ezer koronavírusos beteg adatait elemezték, hogy kiderüljön, mennyire képes újrafertőzni az új variáns.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Amióta kiderült, hogy egyre nagyobb számban fertőz a koronavírus új variánsa, az omikron, a szakemberek gőzerővel dolgoznak azon, hogy kiderítsék, miként viselkedhet a vírus. A dél-afrikai tudósok most épp arról készítettek egy gyors elemzést, hogy mennyire képes ellenállni neki az immunrendszer.

A BBC beszámolója szerint a kutatók arra jutottak, hogy az omikron képes lehet megkerülni az immunitásunk egy részét. A dél-afrikai kutatók több mint 36 ezer feltételezett újrafertőződött beteg adatait vizsgálták meg, hogy kiderítsék, van-e bármi esély arra, hogy aki egyszer már volt covidos, azt az omikron újra tudja fertőzni. A szakemberek az eredményeket összehasonlították a korábbi adatokkal, és arra jutottak, hogy sem a béta, sem pedig a delta variáns esetében nem volt olyan magas az újrafertőződés kockázata, mint az omikronnál.

MTI

A beszámoló szerint ugyan nem teszteltek minden egyes pácienst arra, hogy omikronnal fertőződött-e meg, de a variáns felbukkanásának ideje és az esetszámok emelkedése alapján egyértelmű, hogy lehet összefüggés. A független szakértők által egyelőre nem ellenőrzött kutatási eredmény alapján

az omikron kétszer nagyobb valószínűséggel fertőz újra valakit, mint a korábbi változatok.

Az eredményeket ugyanakkor befolyásolhatja, hogy Dél-Afrikában sok a HIV-fertőzött, ami eleve gyengíti az immunrendszer teljesítőképességét, így bármilyen fertőzés kockázata magasabb lehet.

Ordas nagy oltáskamu terjed a magyar neten, közleményt adott ki a Semmelweis Egyetem

Több tízezer, talán pár százezer megosztáson van túl Facebookon az az orvostudományi idézetnek látszó szöveg, melyet az elmúlt napokban gőzerővel terjesztenek az oltásellenesek.

Hangsúlyozták, hogy ez az eredmény még nem tekinthető egy végleges álláspontnak, mindenesetre igazolódni látszik az a fajta félelem, hogy fertőzőbb lehet, mint az eddig tapasztalt variánsok. Emellett azt sem szabad elfelejteni, hogy az országban csupán az emberek 24 százaléka van beoltva a koronavírus ellen, vagyis más országokban más lehet az eredmény.

A B.1.1.529 kódjelű variáns összesen 32 ponton mutálódott a vírus azon részén, ahol a sejtekhez kapcsolódik. A WHO szerint egyelőre nem követelt halálos áldozatot az omikron, azt azonban továbbra sem tudni, hogy mennyire képes kikerülni a védőoltásokat. A BioNTech szakemberei azt ígérték, ezen a héten kiderülhet, a Pfizer-vakcina mennyire hatékony ellene.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.