Tech MTI 2021. december. 02. 10:33

Sikeres volt a teszt, egymással beszélgetett az európai és a kínai Mars-szonda

Tíz percen át kommunikált egymással az európai Mars Express és a kínai Tienven-1, ennek során tudományos adatokat is küldött egyik a másiknak.

Sikeres kommunikációs tesztet hajtott végre Mars körüli pályán az Európai Űrügynökség (ESA) Mars Express nevű űrhajója, valamint a kínai Tienven-1 űrszonda – közölte szerdán a Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA).

A kínai Csu-zsung Mars-járó nagyjából 4000 kilométeres távolságból adatokat küldött a Mars Expressnek, kommunikációjuk 10 percen át tartott. A Mars Express fogadta az adatokat és továbbította az ESA mélyűri nyomkövető állomására. Az állomás az adatokat az ESA Európai Repülésirányító Központjába (Esoc) küldte, amely továbbította a Pekingi Repülésirányító Központba.

Megjöttek az első fotók, amiket a kínai marsjáró készített

Vasárnap történelmet írt Kína: a világon harmadik országként sikerült landolniuk a Marson. Az odaküldött Zhurong nevű marsjáró most hazaküldte az első fényképeket.

Az adatelemzés szerint a Csu-zsung és a Mars Express kommunikációs interfész-egységei összehangolódtak, megfelelnek a nemzetközi sztenderdeknek, a továbbított adatok teljesek és helyesek voltak.

A Tienven-1 és a Mars Express csapata tovább dolgozik a tudományos adatközlő kommunikáció tökéletesítésén.

Európai Űrügynökség

A Tienven-1 űrszonda tíz hónapon át tartó utazást követően érte el a vörös bolygót, ahol leszállóegysége május 15-én hajtott végre sikeres landolást. A kínai mitológia egyik ősi tűzistenéről elnevezett Csu-zsung Mars-járót a Földdel kapcsolatot tartó Tienven-1-ről irányítják. A jármű a Mars légkörének és talajának vizsgálata mellett felvételeket is készít a vörös bolygóról és feltérképezi az Utopia Planitia nevű síkság környékét.

Az Európai Űrügynökség 2003 nyarán indította útnak Mars Express nevű szondáját, amely decemberben kezdte meg a bolygó körüli keringését és azóta gyűjt adatokat és készít felvételeket a Marsról.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés