Az Eremophila galeata leveleit a régi időkben is felhasználták orvosi célokra, de egy új vizsgálat szerint a belőle kinyert nedvek is jótékony hatásúak.
Egy Ausztráliában régóta honos növény gyantája a rák elleni küzdelemhez is felhasználtónak tűnik, mivel az anyag képes megakadályozni, hogy a rákos sejtek semlegesítsék, kiszorítsák a betegség ellen indított kezeléseket – írta meg a Science Alert.
A tudományos híroldal szerint az Eremophila galeatáról van szó, amely egy cserje. A növény leveleit már korábban is használták gyógyászati célokra, de az csak egy új vizsgálat után derült ki, hogy a belőle kinyert nedvek is alkalmasak erre.
La substance active de l’espèce Eremophila galeata, utilisée par les premiers Australiens, empêcherait les cellules cancéreuses de rejeter le traitement. https://t.co/LybzzguXWJ
— Trust My Science (@TrustMyScience) November 29, 2021
A növénnyel kapcsolatos kutatásokat egy efflux pumpa nevű jelenség indította el, amely egy gyakori védekező mechanizmus, és amely képes kiszorítani gyógyszereket. A kutatók régóta tudnak a létezéséről, különféle kezelések is vannak ellene, ám nem elég specifikusak, és több mellékhatásuk is lehet.
Az Eremophila galeatáról már korábban is felmerült, hogy alkalmas lehet a rákkezelésre, ám csak a közelmúltban kezdtek elérhetővé válni olyan eszközök, amelyekkel biokémiai szinten tanulmányozhatók az ilyen növények. A kutatók szerint a vizsgált cserje nyers nedveiben úgynevezett flavonoidok vannak, ezek olyan növényi vegyületek, amelyek képesek meggátolni, hogy a transzporterfehérjék kilökjék a gyógyszert egy rákos sejtből.
Az elméletet után az E. galeatát alaposabban is megvizsgálta egy kutatócsoport, amely azt találta, hogy a növény gyantája fokozta a kemoterápia hatását a kutatáshoz felhasznált vastagbélrákos sejteken.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.