A kazah energiaügyi minisztérium csak azoknak engedi a kriptovaluták bányászatát, akiket regisztráltak.
Az mostanra valószínűleg tény, hogy a kriptovaluták bányászata óriási energiát emészt fel. Volt, hogy a rendőrök azért csaptak rajta egy raktáron, mert azt hitték, ott marihuánát termesztenek a bűnözők, az Egyesült Államokban pedig a bitcoin miatt vált gőzfürdővé egy tó. Ezúttal Kazahsztánban okoz problémát a valuta előállítása.
A Financial Times beszámolója szerint a bányászat komoly válságot okoz az országban. Az ország elektromos hálózatának üzemeltetője, a KEGOC bejelentette, hogy 50 regisztrált bányász számára kezd el áramot szolgáltatni, miután októberben három erőműben is vészleállást kellett végrehajtani. Mindezt annak érdekében teszik, hogy a túlzott energiafogyasztást megpróbálják felügyelni, ugyanakkor azt is jelezték, hogy egy esetleges hálózati hiba esetében a bányászok lesznek az elsők, akiket lekapcsolnak.
A kazah energiaügyi minisztérium szerint 2021-ben eddig 8 százalékkal nőtt az áramfogyasztás – szemben az éves 1–2 százalékkal –, október óta pedig hat régióban volt áramszünet emiatt.
A szakemberek a hálózati terheltségért az otthonról, vagy épp a munkahelyekről üzemeltetett illegális farmokat teszik felelőssé, és a nem regisztrált bányászok számának növekedéséhez kötik.
A problémát valószínűleg Kína generálta azzal, hogy illegálissá tette a bányászati tevékenységet. Az áramfogyasztás ugyanis akkor ugrott meg az országban, amikor a bányászok elkezdték elhagyni Kínát. Mivel Kazahsztánban az áram viszonylag olcsó, így a kriptovaluta előállítása nagyobb hasznot hozhat.
Kazahsztán az oroszoktól kért segítséget, 2022-től pedig minden elfogyasztott kilowattóra után 1 kazahsztáni tengét, vagyis nagyjából 0,75 forintot számláz majd ki a bányászoknak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.