Az ismeretlen világokról a neurális hálózat állapította meg, hogy valóban Naprendszeren kívüli planéták. A gépre azért van szükség, mert óriási adathalmazt kell átnézni.
Összesen 4569 exo-, azaz Naprendszeren kívüli bolygót tartanak számon a NASA kutatói, ennyit sikerült már ugyanis beazonosítani a különféle missziók és űreszközök révén. A TweakTown most arról ír, hogy ez a szám nemrég egy újabb jelentős adaggal, 301 bolygóval bővült, miután egy neurális hálózat, az ExoMiner átnézett néhány adatot.
Napjainkban már nem kizárólag emberek kutatják a távoli világokat, hanem olyan bolygóvadász rendszerek is, melyek a hús-vér kutatóknál lényegesen több információval és gyorsabban képesek dolgozni. Erre azért van szükség, mert az űreszközök által hazaküldött adatmennyiségben nem könnyű kiigazodni. Ezért is indították el a NASA-nál az ExoMiner nevű programot, ami az űrügynökség Pleiades nevű szuperszámítógépén fut. A szoftvert a Kepler-projekt során begyűjtött adatokkal okosították fel, így a rendszer nagy pontossággal képes megállapítani egy objektumról, hogy az valóban bolygó-e. Vagy a tudósok esetleg tévedtek, amikor ehhez a kategóriához soroltak valamit.
A The Astrophysical Journal című folyóiratban minap megjelent tanulmány is egy ilyen folyamatba, illetve eredményébe enged betekintést. A rendszer ehhez a Kepler által korábban begyűjtött információkat ellenőrizte. A kutatók ezek alapján több száz égitestet könyveltek el bolygójelöltként, de az ExoMiner munkája erősítette csak meg, hogy a számításaik helyesek voltak. Ennek eredménye a már említett 301 (új) exobolygó is.
A planétákról utóbb az is kiderült, hogy egyik sincs a lakhatósági zónán belül, vagyis élet nagy valószínűséggel nincs rajtuk.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.