A kínai tudósok által fejlesztett eszköz a kemoterápia utáni problémákat hivatott orvosolni. Mágnesessel irányítják. Még van vele munka, de állítják, jól haladnak.
A robotok orvosbiológiai alkalmazása nem új, így ma már számos érdekes és ígéretes eszköz létezik. Ezek közé sorolható az a találmány is, amit kínai tudósok alkottak, egyetlen céllal: a kemoterápia miatti „rombolást” igyekeznek csillapítani, azáltal, hogy a bennük lévő gyógyszert egyből a problémás területre viszik.
Az IEN szerint a kemoterápia a daganatos betegségek több típusa is ellen hatékonyan alkalmazható, a kezelés azonban komoly mellékhatásokkal járhat. A kutatók úgy vélik, hogy célzott orvoslással sokat lehetne javítani a beteg állapotán. Ezért is kezdtek el kísérletezni egy apró, mikroméretű roboton, mely a legkülönfélébb alakzatokat képes felvenni, hogy a savas környezetet is átvészelje.
[És ezt olvasta már? A szervezeten belül szállít gyógyszert ez a 0,25 mm átmérőjű robot]
A kísérleteket eddig szimulált erekben végezték (vagyis nem igazi környezetben), de ezek a próbálkozások is kiváló eredménnyel zárultak. A rákos sejtekhez egyébként mágnes segítséggel navigálták el a robotot, amely ezután működésbe lépett.
Egy hal formájú szerkezet például a szájából engedte ki a gyógyszert.
A laboratóriumi tesztek még nem értek véget, mert a kutatók úgy vélik, ahhoz, hogy igazi erekben tudjanak közlekedni az ilyen parányi eszközök, sokkal kisebbekre kell gyártaniuk őket. Ehhez azonban újabb tervezésre és kísérletezésre van szükség, vagyis az éles bevetésekre nem mostanában fog sor kerülni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.