A NASA Mars-járója, a Perseverance újabb sziklát vizsgált meg, és érdekes dologra bukkant.
A NASA Mars-járó robotja, a Perseverance 2021 februárja óta dolgozik a vörös bolygó felszínén, az egyik legfontosabb feladata, hogy az ősi élet nyomai után kutasson. A projekt részeként mintákat gyűjt a sziklákból, amelyeket aztán a tudósok megpróbálnak majd visszahozni a Földre.
Októberben egy időre leállt a munka, a Mars és a Föld közé ugyanis a bolygók mozgása miatt bekerült a Nap, így a szakemberek nem tudtak kommunikálni az egységgel. A rádiócsend végül október 19-én ért véget, a Perseverance pedig ismét munkához látott. És rögtön talált is valami érdekeset.
A Jezero-kráter – ami évmilliárdokkal ezelőtt egy tó helyszíne volt – egyik réteges kőzetét egy kicsit megcsiszolta a Perseverance, hogy megnézze, mit is rejthet a belseje. A letisztítása után kiderült, hogy a kőzet ásványi anyagokat és üledéket rejt, ilyesmit pedig korábban még senki sem látott a Marson.
Peering inside to look at something no one’s ever seen. I’ve abraded a small patch of this rock to remove the surface layer and get a look underneath. Zeroing in on my next target for #SamplingMars.
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) November 9, 2021
More pics here for fellow rock lovers: https://t.co/Ex1QDo3eC2 pic.twitter.com/qfIRs3MYyI
Mindez azért is rendkívül fontos, mert ebből a tudósok nemcsak azt tudják majd megállapítani, hogy mikor keletkezett az anyag, hanem azt is, hogy milyen volt a bolygón az éghajlat – írja az Independent. Az ásvány és az üledék jól látható ezen a felvételen:

A NASA összesen 43 mintát hoz majd vissza a Földre, az eddigiek közül pedig ez tűnik a legtökéletesebbnek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.