Török régészek hét ősi csontvázat találtak az egyik legrégebbi bizánci kori építmény, az ókori Boukoleon-palota restaurálásakor Isztambulban.
A szétszórt maradványok arra utalnak, hogy hirtelen következtek be a halálesetek, és ahol a csontokat találták, valószínűleg tömlöc lehetett – írta Twitter-bejegyzésében Mahir Polat, Isztambul önkormányzatának illetékese.
A szakértők szerint a több mint ezeréves csontmaradványok azonosítása izgalmas régészeti rejtély elé állítja a kutatókat.
Müthiş bir arkeolojik muamma, Bukoleon Sarayı kazısında 7 iskelete ulaştık.
— Mahir Polat (@mhrpolat) November 8, 2021
Dağınık vaziyetteki cesetler binlerce yıl öncesinde ani bir ölümü gösteriyor. Bir saray içinde bu insanlar nasıl öldü?
Depremle bina üzerlerine mi çöktü?
Bir siyasi cinayet mi?
Bu bölüm zindan mıydı? pic.twitter.com/xN9PEuifNa
Az év elején az isztambuli kulturális örökség megőrzésével foglalkozó hivatal régészeti helyreállítási projektet indított az 1600 éves, súlyosan megrongálódott palotában. Ásatások is kezdődtek, hogy feltárják a palota föld alá temetett részeit. Szeptemberben egy ősi szökőkútra bukkantak a régészek a munkálatok közben.
A palotát a Márvány-tenger partján építtette II. Teodóziusz császár (408-450), majd egyes részeit Teofilosz császár (829-842) idején bővítették. A restaurálás befejezése után a palota és környéke szabadtéri múzeummá és idegenforgalmi látványossággá válik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.