Tech hvg.hu 2021. november. 15. 11:03

Megjöttek a Telenor új mobiltokjai: magyar fecskéket támogathat, ha most gondosan választ

Bár a fecskék most a messzi Afrikában telelnek, mégis fontos dologra hívja fel velük kapcsolatban a figyelmünket a Telenor. A szolgáltató partnereivel közösen minden értelmében természetbarát telefontokokat kínál.

Tavaszi kampányuk sikerén felbuzdulva a Telenor, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Cellect Hungary újra közös, madárvédelemre felhívó mobiltelefontok-kollekciót ad ki. Akkor a 2021-es év madara, a cigánycsuk grafikáját tették a 100 százalékban lebomló telefontokokra. A rozsdavörös mellű, verébszerű kismadarat most, az új szettben villásfarkú füsti- és molnárfecskék rajzai váltják.

Nem véletlenül, a fecskék ugyanis széles társadalmi érdeklődésre tartanak számot – meséli az üggyel kapcsolatban Halmos Gergő, az MME igazgatója. Az állománya, csak az elmúlt 20 évben 30 százalékkal csökkent, ami sokféle okra vezethető vissza. A probléma összetett, nem csak a fészekleverésekre vezethető ez vissza, a madárvédelmi szakember szerint szerencsére nem az a legfőbb ok. „A fecskék repülő rovarokkal táplálkoznak, így részben az istállózó állattartáshoz kötődnek, ahol nagy mennyiségű táplálék áll rendelkezésre. Ez a fajta állattartási mód viszont visszaszorulóban van, manapság zárt, mesterséges állattartó telepeken folyik ilyen tevékenység – a fecskék kárára. A fészküket földből és ehhez közeli sárgyűjtő helyekről, pocsolyákból és kisebb mesterséges tavakból készítik. Sajnos ezek a kisvizes élőhelyek is eltűnőben vannak. A telet pedig Afrikában töltik, így a vonulás során is számtalan veszély leselkedik rájuk és komoly hatást gyakorol a klímaváltozás is túlélési esélyükre.”

A fecskés telefontokok eladásából 500 forint az MME széles körű madár-, illetve élőhelyvédelmi programját támogatja. „Ebbe beletartozik a fészkelőhely-biztosítás (műfészkek, fészek- és költőládák kihelyezése), de védekeznek az olyan direkt pusztítások ellen is, mint például mérgezés, melyre nemrégiben volt sokkoló példa, illetve ide tartozik a szakpolitikai munka, mely hozzájárulhat a fecskék problémájának megoldásához azzal, hogy a mezőgazdasági támogatási rendszereket fecskebaráttá teszik azzal, hogy megvédik a mikroélőhelyeket és a madaraknak fontos tájképi elemeket” – magyarázza a szakértő.

A komposztálható, biopolimerből és lenforgácsból készült tokok kiadása kapcsán Bíró Gyula, a Cellect ügyvezető igazgatója emlékeztetett, átlagosan kétévente cseréljük le okostelefonunkat, jellemzően ennyi ideig használunk egy mobiltokot is, ezért csökkentjük a környezet terhelését, ha lebomló tokot választunk. „Tavalyi felmérésünkből kiderült, hogy a magyar vásárlók 70 százaléka egy hagyományos és egy környezetbarát tok esetén, azonos ár mellett a zöld tokot választaná. Sőt, tízből három vásárló magasabb árat is hajlandó lenne fizetni a környezet védelméért” – ismertette kutatásuk eredményét.

A szervezők nyílt alkotói pályázatot hirdettek a fecskés grafika megtervezésére, melyre rekordszámú, 634 darab pályamű érkezett be, az indulók 5 és 65 év között voltak. A beérkező műveket Czikkely Panni formatervező művész, az Év madarát ábrázoló mobiltok tervezője, Orbán Zoltán, az MME szóvivője, Fejes Bertold, a Cellect Hungary értékesítési és marketing vezetője, valamint Mészáros Attila, a Telenor Magyarország vállalati kommunikációs igazgatója bírálta el.

A győztes grafikát Kövesdi Mihály (Újszász) készítette el, a második helyen holtversenyben Molnár Éva (Budapest) és Südi Mirtill (Lovasberény) végzett.

Kövesdi Mihály nyertes pályamunkája
Molnár Éva megosztott második helyezett pályamunkája
Südi Mirtill megosztott második helyezett pályamunkája

A Telenor közleményében megemlíti, hogy bár a pályázati kiírás szerint csak 16 éven felüli, egyéni pályázók jelentkezhettek, mégis sok iskolai közösség, teljes osztályok és óvodai csoportok is részt vettek benne. Ezért a rendkívüli érdeklődésre való tekintettel a zsűri három különdíjat is átadott Miski Panni, Horsa Regina és Miskolczi Bence műveinek.

Miski Panni különdíjas pályaműve
Horsa Regina alkotása
Miskolczi Bence különdíjas pályaműve

Az egyes Apple és Samsung készülékekkel kompatibilis, díjnyertes, fecskés grafikával ellátott környezetbarát telefontokok a Telenor webshopjában érhetők el november közepétől.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?