Tech László Ferenc 2021. október. 24. 14:01

Zajgyilkosok: teszten a Samsung és a Sony legjobb apró fülhallgatói

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Egymásnak eresztettük a Galaxy Buds Prót és a WF-1000XM4-et, hogy kiderítsük, különböző felhasználási körülmények mellett melyik teljesít jobban.

A TWS (True Wireless Stereo) kategóriás fülhallgatók mostanság világszerte népszerűek. Ezek az apró eszközök már tavaly is igen jól fogytak, de az idei év első negyedévében 44 százalékkal többet adtak el belőlük, mint egy évvel korábban. Igazán nagy mennyiséget értelemszerűen az elérhető árú példányokból adják el, amilyen például a közelmúltban általunk is letesztelt Honor Choice TWS Earbuds, de a másik végletet képviselő drága AirPodsok is igen jól fogynak.

Az Apple csúcskategóriás modellje, a még 2019-ben kijött AirPods Pro kereken 100 ezer forintba kerül. Vagyis ugyanannyiba, mint a Sony idén nyár elején leleplezett újdonsága, a WF-1000XM4, melyet az alábbiakban a Samsung eddigi legjobb TWS készülékével, a januárban kijött és valamivel olcsóbb Galaxy Buds Próval vetünk össze.

László Ferenc

A dél-koreai versenyző

A Samsung 2016-ban, tehát nagyjából az eredeti AirPods-szal egy időben dobta piacra első TWS fülesét, a Gear IconX-et, de a koreai gyártó első komolyabb sikereket elért ilyen terméke a 2019-es Buds volt. Egy évvel később kijött az enyhén továbbfejlesztett Buds+, majd pedig tavaly nyáron megérkezett a cég első aktív zajszűrős modellje, a Buds Live.

Utóbbi füles fölé jött meg idén év elején a Buds Pro, melyet a vele együtt debütált Samsung Galaxy S21 mobilok vásárlói adott esetben ingyen is megkaphattak. A 90 ezer forintos listaárú újdonság cikkünk írásakor már 60-70 ezer forint ellenében is begyűjthető – de vajon megér-e ennyi pénzt?

László Ferenc

A Buds Live egyedi bab alakú formaterve után a Buds Pro konzervatívabb dizájnt virít, fekete, ezüst és lila színben készül, melyek közös vonása a tükröződően fényes felület. A tömeg 12,5 százalékkal növekedett, de még így is csak 6,3 grammot nyom a mérlegen a füles egy példánya.

Újdonság a hivatalos IPX7 támogatás, melynek köszönhetően már nemcsak egy nyári zápornak, hanem akár egy 30 perces vízbe merítésnek is képes ellenállni a technika. A viselet kényelmesnek mondható, az S, M és L méretű füldugókkal szabható személyre a kis füles.

László Ferenc

A 11 milliméteres mélynyomót és a 6 milliméteres magassugárzót az AKG hangolta be. A hangminőség messze meghaladja az olcsóbb TWS termékek szintjét, a magas és középhangok ugyanúgy rendben vannak, mint az élettel teli mélyek.

Az aktív zajszűrés három mikrofon segítségével működik, és egy kategóriával jobbnak éreztük, mint az előd esetében. Újdonság a hangészlelés funkció: amikor beszédbe elegyedünk valakivel, akkor a zajszűrés kikapcsol és a headset automatikusan átengedi a környezeti hangokat, beállítástól függően 5-15 másodpercig.

László Ferenc

Érintéssel, nyomtartással egyszerűen elérhetők a különböző funkciók, azonban a rendszer túl érzékeny, a fülhallgató ki/behelyezésekor szinte elkerülhetetlen a véletlen aktiválódás. Kivételkor automatikusan leáll a zenelejátszás.

A valahol a közelben elkallódott eszköz megkeresését segíti a telefonos applikációból bekapcsolható sípoló hang, ezenkívül pedig a készülék utolsó aktív helyzete is lekérhető a szoftverből. Utóbbiban hatféle hangbeállítás közel lehet választani, manuális hangszínszabályzás viszont nincs.

Samsung vs. Sony
László Ferenc

Lehetőség van arra, hogy a fülhallgató egyszerre kapcsolódjon a mobilunkhoz és a tabletünkhöz, melyek között automatikus a váltás, de ehhez új Samsung készülékekre és Samsung-fiókra van szükség. Ezenkívül az is megoldható, hogy például két füles szett révén egyszerre ketten hallgassuk ugyanazt a zenét.

Az akkumulátor kapacitása 60-ról 61 mAh-ra nőtt, de a nagyobb tudás miatt csökkent az üzemidő. Aktív zajszűrés mellett 4-4,5 órás használatra számíthatunk, a teljes üzemidő a vezetékes és vezeték nélküli módon tölthető tok segítségével 16-18 óra.

Buds Pro vs. AirPods Pro vs. WF-1000XM4
László Ferenc

A japán delikvens

A tavaly előtt volt általunk is kipróbált WF-1000XM3 utódjaként érkezett meg a WF-1000XM4. Az újdonság 10 százalékkal kisebb lett, de még így is nagyobb az átlagnál, olyannyira, hogy kisebb méretű fülben nehézkes lehet a használata.

A tömeg 8,5-ről 7,3 grammra olvadt, ami egész jól hangzik, de sietünk hozzátenni, hogy az AirPods Pro mindössze 5,6 grammos (AirPods: 4 gramm). Joggal gondolhatnánk, hogy csekély grammokról van szó, de az 50 százalékot meghaladó differencia már jelentősnek mondható, és bizony a fülünk minden egyes gramm különbséget megérez, főleg hosszú órákon át tartó, adott esetben aktív mozgás melletti használat esetén.

László Ferenc

Az elődöt sok kritika érte, hogy védtelen a környezeti behatások ellen, melynek hatására az XM4 már IPX4 minősítésű, ami ugyan elmarad a Buds Pro IPX7-es szintjétől, de például sportoláshoz tökéletesen elegendő. Az üzemidő kiválónak mondható, 7-8 órás zenelejátszás simán benne van a pakliban, és ha a zsebünkben a töltőtok, akkor akár 24 órán szólhat a zenebona. A tok ezúttal is vezetékesen és vezeték nélkül is tölthető, és adott esetben mindössze 5 perc töltéssel 60 perc üzemidő nyerhető.

A hangszóró ugyan csak 6 milliméteres, a mágnes maga 20 százalékkal nagyobb lett. A hangminőség az LDAC és Hi-Res Audio támogatásnak köszönhetően kiváló, hajszálnyival a Buds Pro feletti, de ami igazán lenyűgöző, az a zajszűrés. A vadonatúj V1 processzor remek munkát végez a két mikrofonból érkező jelek segítségével, ezenkívül pedig az egyedi módon nem gumiból, hanem szivacsszerű puha anyagból készített füldugók mellett sem mehetünk el szó nélkül.

László Ferenc

A megfelelő méretű füldugó kiválasztásában a telefonos alkalmazásból indítható zajszűrés teszt lehet segítségünkre, ami az AirPods Prót használók számára már ismerős lehet. Az aktuális felhasználási körülményekhez alkalmazkodó automatikus hangszínszabályozás kiválóan teszi a dolgát, ezenkívül pedig ötsávos ekvalizert is kapunk.

A többeszközös Bluetooth támogatás kimaradt a repertoárból, viszont ezúttal is adott a lehetőség, hogy ha beszélni kezdünk, akkor a zene és zajszűrés helyét automatikusan átvegyék a párbeszéd hangjai. Míg a Samsung még csak 5.0-ás, addig a Sony már 5.2-es Bluetooth támogatást biztosít, illetve elmondható, hogy a japán füles kicsit jobban kezelhető a rajta megejtett nyomkodásokkal.

László Ferenc

Mit válasszunk?

Amennyiben a lehető legjobb hangminőségre és a legfejlettebb zajszűrésre, illetve igazán hosszú üzemidőre vágyunk, akkor a 100 ezer forintos Sony WF-1000XM4 felé érdemes kacsintgatnunk. A japán füles azonban relatíve nagy és nehéz, így nem mindenkinek lehet jó választás.

Az utóbbi hónapokban 90-ről 60-70 ezer forintra szelidült árú Samsung Galaxy Buds Pro azok számára lehet jó választás, akik sokszor használnak fülest sportolás, így például futás közben. Ráadásul a minőségre és zajszűrésre nekik sem nagyon lesz majd panaszuk. Házon belül remek alternatíva lehet a Galaxy Buds Live, mely ma már akár 30-35 ezer forint ellenében hazavihető.

A riválisok közül 100 ezer forint magasságában versenyez a kiváló minőségű Sennheiser Momentum TW2, és ugyancsak ennyiért kínálják az igen kényelmes viseletéről és remek értéktartásáról ismert AirPods Prót. Végül, de nem utolsó sorban említést érdemel a Huawei FreeBuds Pro, melynek ára az egykori 70-ről 50 ezer forintra csökkent.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.