Tech hvg.hu 2021. október. 14. 11:33

Hol fogunk lakni? Így nézhet ki az élet a Marson, amikor majd megérkeznek az első emberek

A jövő űrhajósai nemcsak a Holdra, hanem a Marsra is eljuthatnak. Utóbbi planétán viszont nagy kérdés, hol, milyen körülmények között fognak élni és kutatni. Egy építésziroda már tudja, az ötletet pedig a NASA is támogatja.

Más űrmissziókkal ellentétben az első marsi telepesek valószínűleg évekig nem térnek majd vissza, így nagyon fontos kitalálni, hogyan tudják biztonságban elszállásolni őket. A NASA, vagyis az amerikai űrkutatási hivatal már évekkel ezelőtt elkezdte megtervezni egy lakóhely és kutatólaboratórium felállítását a vörös bolygón, melyhez egy nyilvános pályázatot is meghirdettek: a cél egy olyan, közel 93 négyzetméteres bázis tervezése volt, mely négy űrhajóst akár éveken át képes életben tartani.

Az Interesting Engineering írja, hogy a NASA hosszas gondolkodás után a Hassel Studio nevű építésziroda és egy mérnökökből álló csapat, az Eckersley O'Callaghan tervét találta a legmegfelelőbbnek. A projekt nagyban különbözik a többi ilyen ötlettel, ennél ugyanis a föld alatt szállásolnák el a Mars első lakóit, és igen jó okkal: a bolygó felszínén egyáltalán nem olyan kedvezőek a feltételek, mint a mi planétánkon – gondoljunk csak a sugárzásra vagy az erős porviharokra. A csapat ezért egy burok alá tette az egyes modulokat:

Hassel Studio
Hassel Studio

A „tetőt” és külső réteget a megmunkált marsi talaj adná, melyet 3D-nyomtatók segítségével formáznának a kívánt alakra. Ez a tervezők szerint kellően strapabíró. A modulokat, vagyis a bázis egyes kabinjait egy felfújható anyagból állítanák elő, de ez utóbbit (vagyis a fújást) már a bolygón kellene elvégezni. Az építkezés tehát nem csak összetett, igen hosszú folyamat is lenne, ezért a Hassel Studio szerint előbb a búrát kellene létrehozni, például robotokkal és csak azután elkezdeni megtervezni az egyes modulok helyét.

A tervezők úgy vélekednek, hogy a felfújható marsi bázison minden olyan eszköz és helyiség a kutatók rendelkezésére állhatna, amire egy hosszabb távú küldetésnél szükség lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.