Államilag támogatott hackertámadások veszélye miatt több ezer felhasználójának (köztük magyaroknak) küldött értesítést korábban a Google. A keresőcég a gyakorlatban is megpróbálja fokozni az érintettek védelmét.
Október elején egy kiterjedt adathalász kampány keretében több ezer Google-fiók tulajdonosát igyekeztek megtéveszteni – azóta megjelent hírek szerint – az orosz állam által pénzelt Fancy Bear nevű csoport hackerei. A támadás célja az volt, hogy a kiberbűnözők szenzitív adatokat szerezzenek meg az érintettektől.
Ahogy azonban a BBC rámutat, ez a támadási kísérlet különbözött a többitől, ugyanis egy jól behatárolható réteg ellen zajlott – például emberjogi aktivisták, politikusok, illetve újságírók ellen. Lapunk, a hvg.hu munkatársa is kapott róla értesítést, hogy kormányközeli pénzből dolgozó hackerek próbáltak meg behatolni a Google-fiókjába.
A keresőcég akkor értesítést küldött az érintetteknek a hálózatán észlelt jelzések alapján. Nemrég pedig arról döntöttek, hogy 10 ezer főnek ingyenesen biztosítanak azokból a Titan nevű kulcsokból, melyeket a cég gyártott, kifejezetten adatvédelmi célból. A kulcs nélkül nem lehet hozzájutni ahhoz az eszközhöz, amely összeköttetésben áll a Titannal.
A különleges kulcsokat – melyek működési elvéről ide kattintva olvashat – a kereskedelmi forgalomban is meg lehet vásárolni; a Google 41 dollárt, mintegy 13 ezer forintot kér darabjáért, de ezt a pénzt a programba bevontaknak nem kell kifizetniük. Azt ugyanakkor nem tudni, hogy a cég pontosan mi alapján határozza meg, hogy kik jogosultak a 10 ezer eszköz valamelyikére.
A Google egyébként azt sem titkolja, hogy a kampánnyal saját adatvédelmi szolgáltatásait is népszerűsíti: azt remélik, hogy az érintettek (illetve mások is) kipróbálják a kiemelt felhasználóknak szóló programjaikat. A kampány másik része, hogy 150 millió Google-felhasználónál automatikusan bekapcsolják a kétfaktoros hitelesítést.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.