Tech László Ferenc 2021. október. 10. 14:01

Tényleg 17 perc alatt feltölthető 0%-ról 100%-ra a Xiaomi új mobilja? Teszteltük a 11T Prót

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Jelenleg nincs ennél gyorsabban feltölthető okostelefon a piacon. Kipróbáltuk, hogy hogyan teljesít a gyakorlatban a Xiaomi akár 120 W teljesítmény mellett is tölthető, elérhető árú csúcshardveres mobilja.

Elcsépelt mondás, de pont azért mert igaz: az idő pénz. A lehetőségekhez képest szeretnénk mindent gyorsan elintézni, reggel szélsebesen bejutni a munkahelyünkre, délben percek alatt letudni a banki ügyintézést és egy ideális világban délután nem szeretnénk 1,5 órát szöszmötölni a lemerült mobilunk feltöltésével. Utóbbival kapcsolatban van egy remek hírünk, a Xiaomi azt ígéri, hogy a legújabb mobilját akár 17 perc alatt teljesen fel lehet tölteni. És ez nem amiatt van így, mert esetleg parányi lenne az akkumulátora, ráadásul szerencsére nem is egy újabb félmillió forintos telefonról van szó.

Nyúzópróbán az immár Mi jelzés nélküli Xiaomi 11T Pro.

László Ferenc

Mi-nek nevezellek?

A Xiaominál az átlagnál is fokozottabb habzással zajlanak az események, elég, ha csak egy kicsit nem figyelünk oda, és a kínai gyártó ezen idő alatt máris bejelent néhány újabb telefont. Az egyre keszekuszább termékkínálatban pedig egyre nehezebb eligazodni.

2021-nek a felsőkategóriában a Mi 11-gyel vágott neki a vállalat, amit aztán tavasszal követett a még fullosabb Mi 11 Ultra, és vele együtt bekopogtatott az elérhetőbb árú Mi 11i is. A Xiaomi a OnePlus közelmúltbeli példáját követve ősszel mindig előrukkol egy T jelzésű korrekt ár/érték arányú készülékkel is, ami idén konkrétan a 11T Pro. Ez a mobil – a általunk korábban alaposan letesztelt Mi 10T Pro utódja – több újdonsággal is szolgál, így például újfajta kijelzőt kapott és rekordgyorsan tölthető az akkumulátora.

László Ferenc

Egy lépés előre, egy kicsi hátra

Idén IPS LCD-ről OLED-re váltott a gyártó. Az új panel minden korábbinál jobb képminőséget, kiváló kontrasztot és hatalmas betekintési szögeket hozott magával. Egyszerűen jobban esik tartalmat fogyasztani a 11 T Prón, mint a Mi 10T Prón. Azt pedig bocsánatos bűnnek tartjuk, hogy 144 Hz helyett „csak” 120 Hz-es a frissítési sebesség.

A teljesen sík, csak a sarkokban lekerekített panel felett immár nincs értesítő LED, ami egyeseknek hiányozhat, azonban jó hír, hogy az OLED technológia remek AOD, vagyis készenléti üzemmódot tesz lehetővé. Vagyis elég rápillantani az inaktív telefonra, hogy a pontos időn kívül a különböző értesítéseket is lássuk.

László Ferenc

A 6,67 colos képátló változatlan maradt, vagyis a középkategória felső szegmensében kicsit kisebb kijelzőt kapunk a Xiaomitól, mint a csúcskategóriában, ahol 6,81 hüvelyk a bevált méret. QHD felbontás helyett be kell érnünk a kisebb Full HD-vel, de ennek nem sok negatívumát érezni a hétköznapi gyakorlat során, a képminőség kiváló.

A legmodernebb Gorilla Glass Victus védelmet élvező érintőkijelző 800 nites fényereje, ha nem is rekordérték, de a kategóriában igen korrektnek mondható, a Dolby Vision támogatásnak köszönhetően pedig a lehető legnagyobb dinamikatartomány mellett tekinthetők meg például a Netflix ezzel kompatibilis anyagai.

László Ferenc

Képalkotás

A kijelző bal sarkából középre költözött szelfikamera átlagos minőségű. Kár, hogy nem rendelkezik autofókusszal. A hátoldali főkamera természetesen már autofókuszos, de valamilyen érthetetlen okból kifolyólag kimaradt belőle az optikai képstabilizátor.

A Samsung 108 megapixeles képérzékelője remek munkát végez a Xiaomi telefonjában, és ahogy az ezekben a pixelösszevonásos időkben lenni szokott, alaphelyzetben 12 megapixeles fotókat kapunk. A képminőség kategóriaátlagon felüli, de azért érződik, hogy ez még nem a csúcskategória.

László Ferenc

A nagylátószögű kamera 8 megapixeles felbontású és nem rendelkezik autofókusszal. Telefotó egység nincs a fedélzeten, a felhasználói felületen megjelenített 2x gombra rányomva egyszerű digitális zoomot kapunk.

A makrókamera ezúttal sokkal több egyszerű parasztvakításnál. Egy nagyon is potens, autofókuszos 5 megapixeles egységhez van szerencsénk, melynek révén 3-7 centiméteres távolságból kiváló makrófotók készíthetők.

Nagylátószög
László Ferenc
Főkamera
László Ferenc
2x-es digitális zoom
László Ferenc
Főkamera
László Ferenc
Makró mód
László Ferenc
Trükkfelvétel
László Ferenc

A nagylátószögű- és a makró kamera maximum Full HD-ben, a főkamera viszont akár 8K-ban is képes videókat rögzíteni. Újdonság az audio zoom, melynek révén a tripla mikrofonos rendszer arra a hangforrásra fókuszál, amelyre szeretnénk, illetve Cinemagic néven kapunk néhány új videós effektet.

Csúcsvas

Középkategória ide vagy oda, a 11T Próba a Qualcomm high-end szériás Snapdragon 888-as chipkészlete került, melyet lényegében semmilyen módon nem lehet két vállra fektetni. Ennek a chipsetnek a QHD kijelző meghajtása sem okozna nehézséget, a Full HD panellel pedig úgy játszik, mint cica a gombolyaggal.

Masszív nyúzás esetén, ha nem is zavaróan, de érezhetően felmelegszik a készülék, melynek alapmodellje 8/128 GB-os, jobban felszerelt változata pedig 8/256 GB flashmemóriával bír. MicroSD memóriakártyás bővítési lehetőség nincs, az IP53-as minősítés alapján pedig csak fröccsenő víz elleni védelmet kapunk, normál vízállóságot nem, szóval kádba ne ejtsük a mobilt.

László Ferenc

A gyors és megbízható oldalsó ujjlenyomat-szenzor, illetve a dupla SIM-slot mellett említést érdemes az 5G, a wifi 6, a Bluetooth és az NFC támogatás, sőt, a felső élen lévő infavörös-portnak köszönhetően akár hagyományos távirányítóként is használható a telefon. Az USB-C slot 2.0-ás szabványú, a Harman Kardon nevével fémjelzett sztereó hangszóró kiváló hangminőséget biztosít.

Az Android 11 operációs rendszerre a gyártó már jól ismert, könnyen áttekinthető, ízléses kialakítású MIUI 12.5 felhasználói felülete lett ráhúzva, ami várhatóan az év vége felé frissül majd 13.0-ra. A Xiaomi három nagy Android frissítést és 4 évnyi biztonsági frissítést ígér, ami igen megnyugtatóan hangzik.

László Ferenc

120 W

Az akkumulátor nagyobb, mint a Mi 11 és a Mi 11i-féle 4600-as, illetve 4520-as telepek – ez egy 5000 mAh-s egység. És ez elegendő ahhoz, hogy kemény nyúzás esetén is kibírjon egy napot a telefon, óvatosabb duhajkodás esetén pedig akár a kétnapos üzemidő is hozható.

Az igazi nagy truváj a 120 W-os töltés, amely a tavalyi Mi 10 Ultrában debütált, de ezt a drága modellt csak Kínában lehetett kapni, és érdekesség, hogy az idén már nálunk is kapható utódja már „csak” 67 W-ot tud. No, nem mintha az ez által biztosított 36 perces teljes töltési idő miatt szégyenkeznie kellene a gyártónak.

A 11T Próról azt állítja a Xiaomi, hogy 17 perc alatt teljesen feltölthető. Kipróbáltuk, és nem igazán csalatkoztunk a hipergyors töltésben:

5 perc alatt 1-ről 40 százalékra töltött fel a készülék, 6,5 percnél pedig már 50 százalékos töltöttségnél jártunk. 10 perc alatt 68 százalékig jutottunk, 15 percnél elértük a 91 százalékos szintet, a 17. percet pedig 98 százalékos töltöttséggel szakítottuk át.

A teljes töltöttséghez végül 18,5 perc kellett, ami csak minimálisan tér el az ígért szintidőtől, és komoly dicséret illeti érte a gyártót. Akkor, amikor a 11T Prónál kétszer, vagy akár háromszor többe kerülő csúcsmobilok 120 helyett csak 20-30 W-os töltési teljesítményt tudnak felvenni.

Az őrült tempót két részre osztott teleppel és párhuzamos töltéssel oldották meg, a 9 hőmérséklet szenzoros rendszer biztonságát a TÜV-Rheinland is bevizsgálta. Töltés közben a telefon nem igazán melegszik, hőképződést inkább a töltőfejen tapasztaltunk.

László Ferenc

Joggal merülhet fel a kérdés, hogy a nagy tempó miatt nem csökken-e jelentősen az akkumulátor élettartama? Ezt ugyebár nem tudtuk letesztelni, mindenesetre a Xiaomi azt ígéri, hogy még 800 teljes töltést követően is csak 20 százalékkal csökken a kapacitás. Más gyártók hasonló kapacitásvesztést 500 töltés magasságára szoktak belőni.

Slusszpoén, hogy az átlagnál nagyobb méretű töltőfej alapáron jár, ott lapul a telefon dobozában, csakúgy, mint a vastag USB-kábel és az átlátszó szilikontok.

László Ferenc

Konklúzió, árak

+: gyönyörű kijelző, gyors chipset, sztereó hangzás, korrekt üzemidő, rekordgyors töltés.

: kamerában lehetne erősebb, csak cseppálló kivitel, nincs vezeték nélküli töltés, nem bővíthető.

5 perc múlva indulnunk kell és a mobilunk teljesen le van merülve? Semmi gond, ha Xiaomi 11T Prónk van, akkor ennyi idő alatt lényegében felére fel tudjuk tölteni az aksit, és ez a kínai gyártó újdonságának legkomolyabb fegyverténye. No és persze a gyönyörű OLED kijelző és a csúcskategóriás chipset mellett sem mehetünk el szó nélkül.

A kameraszettől kicsit többet vártunk volna és a vízállóság sem lenne rossz, cserébe viszont nem is kell félmillió forintot a kasszában hagynunk. A Xiaomi 11T Pro 8/128-as változata 250 ezer, 8/256-as kivitele pedig 270 ezer forintba kerül.

Házon belüli alternatíva a még szebb kijelzős és optikai képstabilizátoros főkamerás Mi 11, melynek kisebb akkumulátora viszont lényegesen lassabban tölthető – 270 ezer forint magasságában. Az elődmodell Mi 10T Prót cikkünk írásakor 170 ezer forint körül jegyzik, a hasonló méretű Samsung Galaxy S21+ ára pedig mintegy 350 ezer forint.

László Ferenc

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés
Nagyítás HVG 2024. december. 29. 10:00

A felfordulás éve – 2024 képekben

A világ több pontja is forrongott idén, elhúzódó konfliktusok, váratlan bukások és győzelmek kerültek a címlapokra. Sok idei eseménynek pedig a jövő évünkre is hatása lesz. Képekben idézzük fel 2024 meghatározó pillanatait.