A cég történetének legsúlyosabb botrányát robbantotta a Facebook volt dolgozója, és még nem látszik, hova vezet mindez – ezt taglalja a Time magazin legfrissebb címlapsztorija. Az egyik legrégibb amerikai lap úgy összegez: világosan látszik, hogy a vállalaton belül is fokozódik az elégedetlenség és az engedetlenség.
A Facebook történetét több botrány is kísérte, de egyik sem vetett akkora hullámokat, mint a mostani. Az ügy közvetlen előzménye egy belső jelentés, melyet maga a Facebook készített el, egyfajta információgyűjtésként a saját termékeiről. A dokumentum azonban a cégre nézve állapított meg kritikus dolgokat: többek közt azt, hogy az Instagram nincs jó hatással a fiatal lányokra.
Ezt a témát boncolgatja legfrissebb címlapsztorijában a Time magazin is. A lap cikkében említik Frances Haugen nevét is, ő volt ugyanis, aki az egész jelentést nyilvánosságra hozta. Ennél kellemetlenebb viszont, hogy Haugen nem egy idegen szereplő, hanem egy (volt) belső ember:
a szakértő majdnem két évig dolgozott a Facebook termékmenedzsereként, de a cégen belül folyó „ügyek” miatt idén májusban kilépett.
A Time azt is írja, hogy a Facebookon belül működött egy úgynevezett polgári integritásért felelős csoport, mely az oldal világra és társadalmakra gyakorolt hatását vizsgálta. A tagoknak abban is szerepük volt, hogy új technológiákat találjanak ki a felhasználók védelmére, de a Facebook – állítása szerint – beszüntette a működésüket. Haugen szerint ez azért történt, mert a vállalatnak mindig is fontosabb volt a pénz, és ez ma sincs másképp.
A nő október 3-án állt ki a nyilvánosság elé. Állításait két nappal később az amerikai szenátus előtt is megismételte, hangsúlyozva, hogy a csapat feloszlatása volt az utolsó olyan tett, amely arra késztette őt: riadóztasson. Haugen szerint a Facebook erkölcsileg csődöt mondott, de a problémákat már képtelen egyedül orvosolni. Azt mondta: a cégnek ehhez külső segítségre volna szüksége.
Haugen megosztotta azt is, hogy Mark Zuckerberg alapító-vezérigazgató rendelkezik a szavazati jogok több mint felével a Facebooknál, így megvétózhat bármilyen, belső változtatásra irányuló ötletet. A volt dolgozó többször elmondta: nagy kockázatot vállalt a szivárogtatással, de úgy érzi, még van idő cselekedni, ezt azonban most kell megtenni. Szenátusi meghallgatásán ezért is szorgalmazta a törvényhozókat, hogy találják ki, hogyan lehet ellenőrizni a Facebooknál zajló folyamatokat.
A Time magazin írásához egy igen beszédes címlapot választott. A kép gyakorlatilag azt pedzegeti: a mostani-e a Facebook végórája.
A kép amúgy 10 évvel azután született, hogy az ugyancsak Time az év emberének nevezte Mark Zuckerberget. Akkor szintén ő került a magazin címlapjára, de akkor még nagyon más kontextusban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.