A Windows 11 általában jobb teljesítményt nyújt ugyanazon a hardveren, mint az elődje, feltéve, hogy nem valamilyen játékról van szó.
Mivel a Windows 11 jobban kihasználja a korszerű processzorfunkciókat, mint a Windows 10, elvileg jobb a teljesítménye ugyanazon a hardveren. Azonban a napokban felfedeztek egy problémát, ami kellemetlenül érintheti azokat a felhasználókat, akik ebben a nagyobb teljesítményben bíznak, és szívesen játszanak.
A független benchmark-fejlesztő UL Benchmarks, a Computer Base és a PC Gamer is észrevették a tesztjeik során, hogy a Microsoft által jövőre engedélyezni szánt VBS 25-30 százalékos teljesítmény-visszaesést okozhat a PC-s játékokban. VBS-re pedig szükség van, hiszen – a Microsoft szavaival élve – hardver-virtualizációs funkciókat használ a memória biztonságos régiójának létrehozásához és elkülönítéséhez a normál operációs rendszertől. A Windows ezt a „virtuális biztonságos módot” számos biztonsági megoldás tárolására használhatja, jelentősen növelve a védelmet az operációs rendszer sebezhetőségei ellen, és megakadályozva a rosszindulatú támadások használatát, amelyek megpróbálják legyőzni a védelmet.
A VBS egyébként egy olyan funkció, amelyet elsősorban a vállalati ügyfeleknek szánnak, hogy ne kerüljenek veszélybe munkahelyi PC-ik. A VBS ugyan integrálva van a Windows 10 rendszerbe, de alapértelmezésben le van tiltva, azaz, ha valaki Windows 10-ről frissít Windows 11-re, nem kell attól tartania, hogy a VBS engedélyezve van, hacsak nem futtatta a régebbi operációs rendszer vállalati verzióját. A probléma akkor jelentkezik, ha olyan gépet kap/vesz valaki, amelyre a Windows 11 OEM verzióját telepítették, ugyanis a Windows 11-gyel a Microsoft hivatalosan együttműködne a gyártókkal, hogy a VBS gyárilag aktív legyen.
A fentiekből is következik, hogy eltérések lehetnek a különböző mérések során, attól függően, hogy hogyan telepítették a Windows 11-et, illetve hogy a VBS engedélyezve van-e. Éppen ezért az UL Benchmarks megígérte, hogy frissíteni fogja a PCMarkot, illetve a 3DMarkot egy rutinnal, amely felismeri, hogy a VBS aktív-e vagy inaktív, és erről tájékoztatja a felhasználót.
Persze a legjobb mégis csak az lenne, ha a Microsoft picit optimalizálná ezt a biztonsági funkciót, hogy a játékosoknak is megérje Windows 11-et használni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.