Tech MTI 2021. szeptember. 29. 08:03

A Szputnyik után jön az új orosz vakcina, napokon belül indul a tesztelés

Egy Covid–19 elleni, Betuvax elnevezésű új vakcina tesztelése kezdődik meg októberben Oroszországban, ennek első és a második szakasza leghamarabb jövő februárban vagy márciusban fejeződhet be – közölte az orosz egészségügyi minisztérium.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A tárca által hétfőn jóváhagyott tesztelést a szentpétervári, Anatolij Szmorogyincev Influenzakutató Tudományos Intézet és az Ökobiztonság Gyógyászati Központ, valamint a permi Professzionális Gyógyászati Központ laboratóriumbázisán fogják végrehajtani, 170, 18–60 éves önkéntes bevonásával. Az első szakaszban az oltóanyag biztonságosságát, a másodikban az adagolását fogják vizsgálni. (Cikkünk nyitóképén még nem a Betuvax, hanem a Szputnyik V látható.)

Az orosz Humán Őssejt Intézet (ISZKCS) által kifejlesztett Betuvax egy rekombináns alegységvakcina, amely nem tartalmazza a vírus élő komponenseit, csak SARS-CoV-2 gömb alakú részecskéire hasonlító összetevőket, amelyek felszínén a vírusfehérje található. Az ilyen oltóanyag beadása után a szervezet immunitást fejleszt ki ezzel a fehérjével szemben, és ezt követően készen áll majd a SARS-CoV-2 elleni küzdelemre.

A fejlesztők feltételezése szerint ezt az oltóanyagot a veszélyeztetett emberek oltására, valamint újraoltásra is lehet majd használni.

Vlagyimir Putyin elnök az orosz biztonsági tanács hétfői ülésén utasításba adta, hogy az új koronavírus-járvány során levont tanulságokat felhasználva dolgozzanak ki cselekvési algoritmust a hasonló helyzetek megismétlődésének esetére.

[Egyelőre sem a WHO, sem az EMA nem ad engedélyt a Szputnyik V-nek]

Oroszországban a hivatalos adatok szerint már 7,5 millióan fertőződtek meg koronavírussal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.