Már a Bethesda Gyermekkórház égési és sebészeti osztályain is tesztelik azokat a virtuálisvalóság-szemüvegeket, valamint az azokon található kalandjátékot, amelyek segíthetik a betegek gyógyulását.
Erdős Sándor, az OncoVR alapítója 2017-ben hívta életre az OncoVR programot és kalandjátékot, amely egy egyedi fejlesztésű VR (virtuális valóság) program dedikáltan egészségügyi felhasználásra. A kalandjáték során átélt interaktív feladatok elvonják a gyermekek figyelmét a mindennapi nehézségekről, ezáltal a program csökkenti az orvosi kezelések során jelentkező szorongásos tüneteket, továbbá hozzájárul a gyerekek betegséggel való pszichés megküzdéséhez.
Ehhez a programhoz csatlakozott a Vodafone is, most pedig egy újabb helyszínen, a Bethesda Gyermekkórház égési és sebészeti osztályain is elkezdték tesztelni. A cég közleménye szerint az égési sérült gyerekeket ápoló osztályokon a VR kalandjáték tereli el a figyelmet a kötéscsere okozta fájdalomról, hozzájárulva ezáltal a beavatkozások gyógyszerigényének csökkentéséhez. Emellett a sebészeti osztályon a műtét előtt jelentkező szorongás oldásában játszhat fontos szerepet a technológia.
A Bethesda Gyermekkórház osztályain egy virtuális térben személyesen megélhető mesefilmet fognak használni, ami látványos animációs elemekkel ragadja meg a gyermekek figyelmét.
„A virtuális valóság használata tartósan kórházban fekvő, főként daganatos gyermekeknél már jól ismert az OncoVR számára. Ezért rendkívül izgalmas új területeket felfedezni. Az fájdalomról történő figyelemelterelés és a műtét előtti szorongásoldás VR segítségével már jól ismert a nemzetközi tudományos irodalomban” – mondta Erdős Sándor, az OncoVR alapítója és a Vodafone Digitális Kórházi Angyala.
Bene Ruzsena, a Bethesda Gyermekkórház Égéscentrumának osztályvezető főorvosa azt mondta, évente nagyjából 300 gyerek kerül kórházba égési sérüléssel, akik olykor hónapokig tartó, rendszeres kötözést igényelnek, ami komoly fájdalommal járhat. A fájdalomcsillapítás kardinális kérdés, a gyógyszerek mellett a figyelemelterelés is segíthet. Szerinte nagy segítség lehet, ha a VR szemüveg alkalmazásával virtuálisan egy hűsítő, nyugtató világba kerül a gyerek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.