Az amerikai tudósok egy 20 tesla erejű mágneses teret létrehozó szerkezetet alkottak meg.
Ahogy arról hétfőn beszámoltunk, megérkezett a világ első kísérleti fúziós erőműve, az ITER gigantikus mágnesének első része a franciaországi Saint-Paul-lez-Durance-ban lévő Cadarache központba. A 66 tonnás mágnesről Thierry Schild, a Solenoid technológiai menedzsere úgy nyilatkozott, ez lesz a világ legerősebb mágnese, mivel belsejében 13 tesla mágneses térrel rendelkezik majd. Könnyen lehet azonban, hogy már nem sokáig élvezheti a legerősebb címet.
A Motherboard beszámolója szerint a Massachusettsi Műszaki Egyetem, valamint az amerikai Commonwealth Fusion Systems kutatói bemutattak egy elektromágnest, amelynek belsejében 20 tesla erejű mágneses tér van. A szakemberek szerint ez lehet majd az alapja annak a SPARC nevű fúziós szerkezetnek, amit a tervek szerint 2025-ben üzemelnének be, és ami több energiát termelne, mint amennyit elfogyasztana.
A most bemutatott elektromágnes, valamint az ITER-hez megérkezett között a legnagyobb különbség, hogy míg utóbb alacsony hőmérsékletű szupravezetést jelent (20 Kelvin, nagyjából -253 Celisus-fokon), addig előbbi magas hőmérsékletűt (kb. -183 Celsius-fokút). A kutatók szerint ez utóbbi technológia erősebb mágnes létrehozását teszi lehetővé. Amennyiben a technológia valóban megállja a helyét, az komoly fordulatot jelenthet a tiszta energia előállításában.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.