Tech hvg.hu 2021. szeptember. 13. 13:03

Izraeli kutatók szerint "biztató" eredményeket értek el az Alzheimer-kór elleni harcban

A Tel-avivi Egyetem tudósai arra voltak kíváncsiak, miként hat az agyra egy túlnyomásos kamrában elvégzett oxigénterápia. Az eredmények biztatóak.

Régóta foglalkoznak már a kutatók azzal, hogy minél hatékonyabban tudják kezelni, vagy épp gyógyítani a jelenleg gyógyíthatatlan betegségnek számító Alzheimer-kórt. A Queenslandi Egyetem kutatói nemrég egy ultrahangos módszerről számoltak be, ami áttörést hozhat a kezelésben, most pedig a Tel-avivi Egyetem tudósai közöltek hasonló hírt.

A The National News beszámolója szerint a szakemberek azt találták, hogy a betegség hatékonyan kezelhető, ha a betegek egy túlnyomásos kamrában oxigént kapnak. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a kutatást egyelőre egy nagyon kis számú csoporton, mindössze hat főn végezték el, így a témában további kutatásra lesz szükség, szélesebb csoport bevonásával.

Az Alzheimer-kór egy új gyógyszerét hagyták jóvá az Egyesült Államokban

Az aducanumab nem az Alzheimer-kór tüneteit kezeli, hanem a betegség kialakulásához vezető okokra hat.

A mostani eredmények ugyanakkor biztatóak. A szakemberek három hónapon keresztül, heti öt napon át, naponta 90 percig kezelték az idős betegeket, akiknél az Alzheimer-kór korai jelei mutatkoztak. Az eredménye szerint a véráramlás 16-ról 23 százalékra nőtt az alanyok agyában, és mindegyiküknél jelentősen javult az agyi működés.

Az önkénteseken elvégzett memóriateszt 16,5 százalékkal, a figyelem 6 százalékkal, az információfeldolgozás sebessége pedig 10,3 százalékkal nőtt.

A terápia során a túlnyomásos kamra először oxigénhiányos állapotot idéz elő, ami megváltoztatja az agyi erek szerkezetét. Ennek köszönhetően miután az alanyok oxigént kaptak, a szövetek azt sokkal gyorsabban és nagyobb mennyiségben szívták fel.

Elég csak beszélni, a mesterséges intelligencia megmondja, kit fenyeget az Alzheimer-kór

A rettegett időskori elbutulás előre jelezhető mesterséges intelligenciával. Egyszerű módszert találtak ehhez az amerikai IBM kutatói, Elif Eyigoz és kollégái.

A tesztek mellett elvégzett állatkísérletek azt is kiderítették, hogy az oxigénterápia felszámolta a béta-amiloid fehérje ragadós plakkjainak felhalmozódását az agyban. Ezek a plakkok akadályozzák meg a sejtek kommunikációját, és megbízható markerei az Alzheimer-kórnak.

A szakemberek arra is rámutattak, a további kutatások mellett az esetleges széles körű alkalmazásnál arra is szükség lesz, hogy a betegek kellően motiváltak legyenek – a terápiás kezelést ugyanis valószínűleg folyamatosan el kell majd végezni –, emellett pedig könnyen el tudjanak jutni a kezelőintézetig.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.