Összesen tíz kategóriában osztották ki az idei évben az IgNobel-díjakat, amelyeket az első hallásra vicces, másodjára azonban elgondolkodtató kutatások kaptak meg.
Ismét kiosztották az anti-Nobel-díjként elhíresült IgNobel-díjakat. Idén „elismerést” kaptak például az orrszarvút fejjel lefelé lógató, vagy épp a járdára ragadt rágógumiban élő baktériumokat tanulmányozó tudósok is.
A BBC beszámolója szerint a díjkiosztót a koronavírus-járvány miatt nem lehetett a Harvard Egyetemen megtartani, ezért az egész ceremóniát online bonyolították le. A tudományos humormagazin, az Annals of Improbable Research szerint a díjat azzal lehet kiérdemelni, ha egy kutatási téma először megnevetteti, majd elgondolkodtatja az embert.
Ilyen például a fejjel lefelé lógatott orrszarvú esete. Robin Radcliffe, az amerikai Cornell Egyetem tudósa társaival együtt összesen tizenkét orrszarvút lógatott fejjel lefelé tíz percen át, hogy kiderüljön, ez milyen hatással van rájuk. A szakemberek azt akarták kideríteni, lesz-e bajuk az állatoknak, ha helikopterrel szállítják őket egyik helyről a másikra.
Robin szerint bár ez egy bevett gyakorlat Namíbiában, korábban soha nem végeztek még kutatást arról, hogy ez milyen hatással lehet az állatok szívére és tüdejére, és egyáltalán megbirkózik-e a szervezet ezzel. Végül kiderült, az állatoknak nem esik bántódásuk az utazás során.
Robin Radcliffe és társai a szállítmányozás kategóriában érdemelték ki az IgNobelt. A további díjazottak az alábbiak voltak:
- Biológia: Susanne Schötz, aki a macskák különböző hangadásait, valamint a macska-ember kommunikációt vizsgálta.
- Ökológia: Leila Satari, a járdára ragadt rágógumikban élő baktériumok tanulmányozásáért.
- Kémiai: Jörg Wicker és munkatársai, akik a mozik levegőminőségét elemezték, hogy kiderüljön, az emberek kipárolgása utal-e arra, hogy milyen filmet néznek.
- Gazdasági: Pavlo Blavatsky, aki felfedezte, hogy egy ország politikusainak elhízása jó mutatója lehet az adott ország korrupciójának.
- Orvostudományi: Olcay Cem Bulut és munkatársai, akik bebizonyították, hogy egy orgazmus ugyanolyan hatást vált ki a légzésben, mint egy orrspray.
- Béke: Ethan Beseris és csapata, akik azt tesztelték, az ember valóban azért növeszt-e szakállat, hogy tompítsa az arcára mért ütéseket.
- Fizikai: Alessandro Corbetta és csapata, akik arra keresték a választ, a gyalogosok miért nem ütköznek állandóan más járókelőkkel.
- Kinetika: Hisashi Murakami és csapata, akik azért végeztek kísérleteket, hogy kiderítsék, a gyalogosok miért mennek neki néha más gyalogosoknak.
- Rovartani: John Mulrennan és kollégái, akik új módszert fejlesztettek ki a csótányhelyzet kezelésére a tengeralattjárókon.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.