Tech hvg.hu 2021. szeptember. 03. 16:29

Videó: 2,5 percig tökéletesen működött az új űrrakéta, de aztán a rakománnyal együtt felrobbant

Tűzgömbként ragyogott a kaliforniai égbolton a Firefly Aerospace kísérleti rakétája, miután egy hiba miatt menet közben szétrobbant. A cég korábban együttműködési megállapodást kötött a NASA-val.

Finoman szólva sem koronázta siker a texasi Firefly Aerospace első kísérletét, hogy egy különleges rakétát az űrbe juttasson. Ennek oka, hogy az Alpha nevű, 29 méter magas szerkezet mintegy 2,5 perccel az indulás után egy eddig ismeretlen hiba miatt a levegőben darabjaira robbant és fényes tűzgömbként ragyogta be az égboltot – írta a Space.com.

A teherhordozásra is alkalmas Alphát szeptember 2-án indították a kaliforniai Vandenberg űrbázisról, de már ez sem zajlott teljesen simán: az első startot a visszaszámlálás végén egyéb problémák miatt megszakították.

A Space.com szerint a rakétán mintegy 92 kilogrammnyi hasznos teher is volt, köztük iskolák által begyűjtött emléktárgyak, számos műhold, valamint űrhajózáshoz alkalmas technológiák. Ez utóbbiakat odafönt tesztelték volna.

Az Alpha fejlesztése 2014-ben kezdődött, a Firefly Space Systems nevű társaság megalapításával. Három évre rá, 2017 elején azonban csődöt jelentettek, miután egy nagybefektető jelezte, nem támogatja őket. A vállalat később Firefly Aerospace néven alakult újjá. Azóta a NASA-val is született egy megállapodásuk egy különleges holdi járműről, amely 2023-ban visz majd eszközöket az égitest felszínére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.