Bangladesben tízezreket vontak be egy vizsgálatba, amely igen beszédes eredménnyel zárult: kevesebben lettek betegek.
Két neves felsőoktatási intézmény, a Yale és a Stanford Egyetem végezte azt a kutatást, amely Bangladesben zajlott, rengeteg ember bevonásával: összesen több mint 340 ezer helyi lakos véletlenszerű kiválasztásával vizsgálták meg, mi történik, ha egy közösség használni kezdi az arcmaszkokat, hogy védekezzen a koronavírus ellen.
Az eredményeket – melyek még nem estek át külső szakértői véleményezésen – az NBC News ismertette. A kutatók a maszkok szétosztásában is segítettek, tájékoztatókat tartottak. Ezek hatására mintegy 180 ezer fő esetében 30 százalékkal növekedett a maszkviselés, és ez 10 hét elteltével sem változott.
A vizsgálat azt is kiderítette, hogy a maszkviselés miatt mintegy 10 százalékkal kevesebben lettek betegek. Ez a kutatók szerint ugyan nem kiugró eredmény, de úgy vélik, hogy ha még többen követték volna a többiek lelkesedését, akkor ez a szám még magasabb lenne. Hozzátették ugyanakkor, hogy
a maszkokból a sebészetit érdemes választani, mert a textilből készült nem hatékony.
Laura Kwong, a kaliforniai Berkeley Egyetem adjunktusa, a tanulmány egyik társszerzője szerint világszerte hallani, hogy az emberek hordjanak maszkot, de arról már nem szól a tájékoztatás, hogy pontosan milyet. Ez szerinte hiba, hiszen világosan látszik, hogy a védekezéshez csak bizonyos típusúak jók.
Isaac Bogoch, a Torontói Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó orvosa és docense hozzátette, hogy a maszkok bár valóban fontosak, csak azokkal nem lehet leküzdeni a járványt. Távolságot kell tartani, és az oltásokra is szükség van – mondta.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.