Tech hvg.hu 2021. augusztus. 31. 09:59

Lehet, hogy a földönkívüliek a fekete lyukakból nyerik a fennmaradásukhoz szükséges energiát

Egy nemzetközi kutatócsoport szerint nem zárható ki, hogy az értelmes élet a világegyetem távoli részein is kialakulhatott, és ha így van, akár a miénknél sokkal jobb technológiai fejlettségig is eljuthatott.

Bár arra a kérdésre továbbra sincs egzakt válasz, léteznek-e értelmes lények az univerzumban, egy csapatnyi tudós úgy vélekedik, nem zárható ki, hogy a világegyetem távoli részeit nagyon fejlett civilizációk hasznosíthatták.

Ezek az úgynevezett szupercivilizációk a Live Science cikke szerint a Dyson-gömbhöz hasonló építményre támaszkodhatnak. A Dyson-gömb Freeman Dyson amerikai fizikus és matematikus híres, 1960-ban született elmélete, mely szerint a technológiailag fejlett lények (ha léteznek ilyenek) képesek lehetnek olyan szerkezeteket építeni egy csillag köré, amelyek felfogják és saját erőforrásaik táplálására fordítják az abból érkező, hihetetlen mennyiségű energiát.

Bár a Dyson-elmélet elsősorban csillagoknál tűnik működőnek, a tajvani Csinghua Egyetem csillagásza és kollégái úgy vélik, hogy a csillagtömegű fekete lyukak esetében is működhet. A csapatot vezető Tiger Yu-Yang Hsiao szerint a fekete lyukak nagyon barátságtalannak tűnhetnek ugyan, de a környezetükben többféle energiaforrás is rendelkezésre áll, amit egy megfelelően fel-, illetve kiépített infrastruktúrával akár meg is lehet „csapolni.”

A kutatók úgy vélik, hogy e sokféle forrásból már kettő is olyan energiamennyiséget lenne képes biztosítani, ami együttesen százezer Nap sugárzási energiájával egyenlő. A szakértők úgy vélik, hogy a szerkezet elvben az elektromágneses és a mozgási energiát is képes lehet begyűjteni, ez pedig összességében kellő hátszelet adhat egy, az átlagosnál fejlettebb civilizációnak.

A tajvani csapat nem zárja ki, hogy ha léteznek ilyen eszközök, akkor azok valamilyen egyedi jelet bocsátanak ki, például az infravörös tartományban. Ezt a fajta jelet a már leállított Spitzer űrtávcső is érzékeli, illetve érzékelte, vagyis elméletben távolról akár ki is szúrhatók az ilyen építmények.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés