Még bankszámlája sincs Benyamin Ahmednek, mégis hatalmas vagyonnal rendelkezik, amiket az általa készített digitális műalkotások eladásából szedett össze.
Egyre nagyobb trendnek örvend az NFT (non-fungible token), azaz a digitális alkotásokhoz tartozó tulajdonjog értékesítése, ami akár komoly vagyonhoz is juttathatja az embert. A BBC példaként hozza egy londoni fiú, Benyamin Ahmed történetét, aki bálnákról készült számítógépes rajzok eladásából szerzett tízmilliókat.
A kisfiú egészen kicsi kora óta foglalkozik programozással, amibe édesapja biztatására kezdett bele. A kódírás mellett viszont a gépi rajzolás is érdekelte Ahmedet, aki nem sokkal később Minecraft-témájú képeket generált egy programmal. A család bár ezeket is megpróbálta értékesíteni, az érdeklődés nem volt kiugró. Akkor változott meg minden, amikor a gyerek emojikhoz hasonló bálnákat kezdett alkotni, szintén digitális technikával. A bálnák színes képek előtt jelennek meg, és mindegyik rendelkezik valamilyen egyedi kiegészítővel, például sapkával. Ez pedig olyannyira elnyerte a közönség tetszését, hogy Ahmed a nyári szünidő alatt 290 ezer font (vagyis mintegy 119 millió forint) értékben adott el belőlük.
A bálnás NFT-kért cserébe Ethereumot, egy kriptopénzfajtát kapott. A gyereknek még bankszámlája sincs, a digitális pénzt egy erre szolgáló, biztonságos online pénztárcában tárolják. Ahmed közben keresi az új lehetőséget, hogy ihletet merítsen, illetve egy bálnás játékon is dolgozik.
A BBC megszólaltatta Charles Allsoppot, a Christie's aukciósház egykori munkatársát, aki azt mondta, hogy az NFT-k vásárlásának semmi értelme, és szerinte csak pillanatnyi őrületről van szó. Egy ilyen tokennel ugyanis nem kap fizikai formában elérhető terméket a vásárló, csupán a digitális aláírást, hogy az az övé.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.