A galaxisokról készült új felvételek nem csak részletesebbek a korábbiaknál, sokkal több információ olvasható ki belőlük.
Több mint 70 ezer antenna mozgatásával készítettek lenyűgöző képeket galaxisokról európai csillagászok – írta meg a BBC. A tudományos munka azért is jelentős, mert soha azelőtt nem készültek még ilyen részletes felvételek galaxisokról.
A képek nem a galaxisokról közvetlenül, hanem az általuk kibocsátott rádióhullámokról készültek. Ezzel olyan részletek is vizsgálhatók, amiket máskülönben a por és gáz eltakarna.
A képek rögzítéséhez használt antennák kilenc európai helyszínen működnek, ezeket kötötték egy hálózatba. A munka bonyolultságát jól mutatja, hogy a kutatók hat évet töltöttek a módszer kidolgozásával. A kutatóknak ehhez egyrészt meg kellett oldaniuk a beérkező jelek összegyűjtését, a digitalizálásukat, majd egy központi processzorba való továbbításukat. Az így keletkező adatok csak ezután váltak képekké.
A felvételek egyikén két galaxis ütközése:
egy másikon pedig egy szupermasszív fekete lyuk látható:
A teleszkópok nemzetközi hálózatát Low Frequency Arraynek hívják, vagy röviden Lofarnak. Az antennák többsége a hollandiai Exloóban található.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.