Évente nagyságrendileg 300-400 nanoműhold kezdi meg munkáját, ezek közül a C3S platformja a legújabb kisműholdak egyike. Az űridőjárást fogja figyelni.
Néhány óra múlva alacsony Föld körüli pályára áll a C3S Kft. által fejlesztett űridőjárás monitorozó RadCube. A kis műhold júliusban megérkezett az Európai Űrügynökség (ESA) rakétaállomására a Francia Guyana-i Kourouba, ahonnan egy VEGA VV19 hordozórakétával küldik majd a magasba. Ennek előkészületei a tervek szerint haladnak. A rakéta tervezett startja augusztus 17., kedd, közép-európai idő szerint hajnali 3 óra 47 perc – áll a témával foglalkozó közleményben.
A közlemény szerint ez lesz a hatodik olyan nanoműhold, amely demonstrációs céllal áll alacsony Föld körüli pályára, az ESA General Support Technology Programme (GSTP) projektje keretében. A RadCube misszióját az űrügynökség magyar, lengyel és angol hozzájárulásából finanszírozzák.
A C3S az ESA RadCube misszió konzorciumának vezetője. A hasznos teherként szolgáló, kozmikus sugárzást figyelő műszer fejlesztését az Energiatudományi Kutatóközpont végezte. Azt az árbóc szerkezetet pedig, amely a műhold testétől távolabb képes üzembe állítani a magnetométert, egy lengyel ipari partner fejlesztette. A technológia csökkenti a mérések alatti elektromágneses zajt.
A közlemény szerint a C3S szerepe messze túlmutat a projekt összefogásán: a vállalat tevékenysége a misszió egész életciklusát magában foglalja, a küldetéstervezéstől és rendszermérnöki tevékenységtől kezdve a platform tervezési, fejlesztési munkálatain és szimulációkon át egészen a felbocsátás megszervezéséig.
Szombat reggel állítják pályára az új magyar műholdat
SMOG-1 névre keresztelték a magyar szakemberek azt az 5x5x5 centiméteres műholdat, ami az ember által keltett elektroszmogot vizsgálja majd.
„Az elmúlt időszakot figyelembe véve az egyik legösszetettebb projektünk eredménye ez a műhold” – értékelte a munkát Horváth Gyula ügyvezető. „Ez a felbocsátás csupán az első, demonstrációs darabja 3-16U sorozatunknak. Skálázható műholdjaink a jövőben nagy megbízhatóságú űrös szolgáltatásokat biztosítanak többek közt távközlési vagy földmegfigyelő küldetések formájában. Emellett ez a műholdplatform tudományos kísérletek és kutatások elvégzését is nagy megbízhatósággal képes ellátni” – mondta Horváth Gyula.
Az ESA a műhold féléves üzemeltetésére szerződött, de a C3S által fejlesztett platform tervezett élettartama ezt többszörösen meghaladja.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.