Szegedi kutatók eszközét is az űrbe viszi a SpaceX rakétája
Várhatóan júniusban indul majd el a világűr felé a SpaceX segítségével az az új magyar műhold, ami az elektroszmog vizsgálatára is alkalmas lesz.
Várhatóan júniusban indul majd el a világűr felé a SpaceX segítségével az az új magyar műhold, ami az elektroszmog vizsgálatára is alkalmas lesz.
Évente nagyságrendileg 300-400 nanoműhold kezdi meg munkáját, ezek közül a C3S platformja a legújabb kisműholdak egyike. Az űridőjárást fogja figyelni.
Ha a márciusban felbocsátott SMOG-1 műhold gammasugárzás-mérője jól vizsgázik, az egész Földet körülvevő hálózatot hozhatnak létre a mérnökök.
Csütörtök hajnalban több rádióamatőr is vette a SMOG-1 névre keresztelt műhold jeleit.
Kazahsztánból két magyar műhold is útnak indult hétfő reggel, köztük az első magyar asztrofizikai műhold.
SMOG-1 névre keresztelték a magyar szakemberek azt az 5x5x5 centiméteres műholdat, ami az ember által keltett elektroszmogot vizsgálja majd.
A tervek szerint március 22-én startol Bajkonurból a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) hallgatóinak és oktatóinak új űreszköze, a SMOG-1 zsebműhold - közölte a hírt honlapján a BME.
Magyarország négy év múlva utolérhet olyan államokat, mint Afganisztán, Azerbajdzsán, Bulgária, Banglades, Görögország vagy Türkmenisztán. A felsoroltak annak példái, hogy az ismert űrhatalmakon kívül is jó néhány ország üzemeltet már saját műholdakat.
Stratégiai szempontból nem igazán van választásunk, versenybe kell szállnunk – mondta a magyar műholdprogramról Jászai Gellért, a 4iG többségi tulajdonosa.
Az ATL–1 és SMOG–P nevű eszközök is úgy működnek, ahogy kell, folyamatosan új adatokkal szolgálnak. Küldetésük tehát remek ütemben halad.
A kis eszközök december 6-án startoltak Új-Zélandról.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen fejlesztett űreszköz jövőre állhat Föld körüli pályára.