Már csibekorukban fenyegeti a tengeri madarakat a műanyag szemét: ilyen hulladékot találtak számos tengeri madár fészkében Északnyugat-Európában.
A skóciai Thursóban lévő University of the Highlands and Islands (UHI) kutatócsoportja 10 274 fészket vizsgált meg, ornitológusok segítségével 2016 és 2020 között 14 különböző madárfaj 84 kolóniájáról gyűjtöttek adatokat Nagy-Britanniában, Norvégiában, Izlandon, Svédországban és a Dániához tartozó Feröer-szigeteken.
A fészkek 12 százalékában találtak műanyagot.
A legsúlyosabban érintettek a lundák (Fratercula arctica): vizsgált fészkeik kétharmadában találtak műanyagot – írták a tudósok a Marine Pollution Bulletin című tudományos folyóiratban.
„A műanyagszennyezés egyre súlyosbodó, világméretű környezetvédelmi probléma, mely veszélyt jelent tengereink biológiai sokszínűségére” – mondta Neil James kutató. A tengeri madarak különösen érintettek, mivel beleakadhatnak a műanyagba vagy lenyelhetik azt.
A tengerekbe kerülő szemét 80 százalékban műanyagból áll. A madarak és tengeri állatok gyakran tápláléknak hiszik a szemetet, ezért megeszik vagy elviszik az utódaiknak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.